Tekst objavljen: 26.10.2012 7:48        


Ako Srbija poveća rudnu rentu na sedam posto prihoda od prodaje umjesto dosadašnja tri, NIS će smanjiti ulaganja za oko 60 miliona evra, najavio je direktor NIS-a Kiril Kravčenko.

Sme li Srbija da poveća rudnu rentu za NIS i Ruse?

Dok ministarka energetike najavljuje da će se s većinskim vlasnikom Naftne industrije Srbije (NIS), Gazpromnjeftom razgovarati o povećanju rudne rente za ovu kompaniju, iz NIS-a poručuju da će svako povećanje dovesti do smanjivanja investicija.

Pod upravom Rusa, prvu godinu poslovanja (2009.) NIS završava u gubitku od oko 47 miliona evra, ali već sledeće ostvaruje dobit od 162 miliona evra, dok je ova kompanija prošle godine bila najprofitabilnija u Srbiji ostvarivši dobit od oko 400 miliona evra.
Sme li Srbija uopšte da poveća rudnu rentu prema ugovoru koji je potpisala prodajući 51 posto deonica Rusima za 400 miliona evra, pita se hrvatski Business.hr koji navodi da je "još tada javnost negodovala smatrajući da je cena preniska", kao i da se nikada do kraja nije razjasnilo šta piše u “spornom ugovoru”.

Mediji pišu da je ugovorom predviđena rudna renta od tri posto prihoda od prodaje do “dostizanja isplativosti projekta”.

Ekonomista Milan Kovačević kaže da je povećanje rudne rente ne samo moguće i legalno već i neophodno.

- Ako bi u nekom trenutku, NIS počeo poslovati s gubitkom, mogli bi se pozvati na tu odredbu ugovora i tražiti smanjenje rudne rente. Uostalom, ako je previše sedam posto, neka vrate prava na eksploataciju, a ja ću naći preduzeće koje će plaćati devet posto rudnu rentu - navodi on.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kravčenko investicije najveće kompanije energetika naftna industrija srbije rudna renta

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana