U svetu postoji više od 100 priznatih valuta, ali bi taj broj mogao pasti na pet ili šest u narednih 20 godina
To je ocenio brazilski ministar ekonomije Paulo Guedeš na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.
Nemiri na finansijskim tržištima, nesređene monetarne politike u svetu kao i pojave novih sredstava i načina plaćanja mogle bi dovesti do krupnih i strukturnih promena.
Evropske države su pre 20 godina uvele zajedničku valutu, omogućavajući tako ljudima iz, recimo, Francuske da putuju u Nemačku bez potrebe za razmenom gotovine. To bi se moglo ponoviti u drugim delovima sveta u budućnosti, pod uslovom da se politički ili ekonomski usklade, rekao je Guedeš.
"Ako uzmete u obzir političku i ekonomsku dimenziju, za 20 ili 30 godina imali bismo pet-šest valuta", dodao je.
U ovom trenutku američki dolar se smatra sigurnom valutom, što znači da njegova vrednost raste u vreme krize. Iz razloga stabilnosti i trgovine, razne zemlje odlučile su da vežu svoju valutu upravo za američki dolar. Međutim, u vreme nestabilnosti američkog dolara, to bi moglo da našteti tim zemljama.
Razvoj zajedničkih valuta u različitim zemljama mogao bi da pomogne tim ekonomijama da smanje svoju zavisnost od američkog dolara. U tom slučaju alternativa bi bila evro, druga "kontinentalna valuta", područje kojim dominira dolar, a Kina bi imala svoju valutu kojoj također gravitiraju neke zemlje.
U isto vreme, Dojče banka je publikovalaistraživanjekoje govori da smo daleko od posmrtnih zvona za gotovinu.
Ostavi komentar