Diplome pojedinih srpskih fakulteta tražene su na svim kontinentima. Inženjeri, tehnolozi, hemičari, fizičari, arhitekte i biolozi mogu bez mnogo muke da se zaposle bilo gde, dok njihove kolege, vlasnici diploma društvenih fakulteta, teško mogu da nađu posao u struci bez dodatnog školovanja.
Kako stvari sada stoje, diplome su nam mnogo cenjenije na istoku nego na zapadu. Meka za naše stručnjake su Ujedinjeni Arapski Emirati.
NA DOBROM GLASU- Diplomci Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu tradicionalno su najtraženiji - kaže prof. dr Srđan Stanković, predsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. - Nekada je naš ETF bio među najboljim fakultetima na svetu, pa nas i dalje bije dobar glas. Ali traženi su i studenti sa ostalih tehničkih i prirodnih fakulteta. Sa društvenjacima, zbog tema kojima se bave, stvari idu mnogo teže. |
Osim u Emiratima, srpski lekari mogu bez mnogo muke posao da nađu i u Nemačkoj, na Malti, u Libiji i Sloveniji. U Nemačkoj je, recimo, važno da imaju bar osrednje znanje jezika. Posle devet meseci plaćenog stažiranja, mogu da polažu državni ispit i zaposle se u bolnici.
Ali preko okeana, u SAD, mnogo je teže sa medicinom završenom u Beogradu, Novom Sadu ili Nišu, stići do ordinacije i dobiti lekarski faksimil. I najvredniji teško mogu da završe proceduru bez dve-tri godine i velikog broja ispita.
Slično je i u Kanadi, gde i nastavnici stranih jezika moraju da prođu strogu kontrolu i veliki broj diferencijalnih ispita, da bi mogli da rade u školama. Kontrola je stroža utoliko što je reč o tzv. regulisanim profesijama, koje su od posebnog interesa za državu (lekari, profesori, policajci, sudije...)
Ostavi komentar