Tekst objavljen: 08.07.2013 9:50        


Da bi poljoprivredni proizvođači bili produktivniji i da bi više zaradili, potrebno je da smanje troškove proizvodnje. Problem je što često za kupovinu traktora, kombajna ili sejalice, nemaju dovoljno novca. Bankarski krediti su, tvrde, skupi, a procedura za njihovo dobijanje komplikovana. Zato se sve više opredeljuju za lizing.

Lakše kupiti traktor na lizing nego na kredit

Pogledajte ponudu mašina i opreme na ponovnoj prodaji


Kako u Evropi, tako i u Srbiji na lizing se najčešće kupuju putnički automobili i komercijalna vozila
, iako se na ovaj način može nabaviti skoro sve - od kućnih aparata do poslovnog prostora.

Na lizing se u poljoprivredi finansiraju i sušare, silosi, sistemi za navodnjavanje, otkupne stanice, ali nabaviti zemljište na lizing za sada nije realno očekivati, kažu u Asocijaciji lizing kompanija. Pogotovo ako se zna da proizvođač postaje vlasnik predmeta lizinga tek kada otplati poslednju ratu.
U Srbiji su se do sada za lizing češće opredeljivala preduzeća nego pojedinci. U poslednje vreme interesovanje za lizing raste u građevinskoj industriji i kod poljoprivrednih proizvođača.

Vladimir Pajović iz Asocijacije lizing kompanija Srbije ističe da su slabije firme u mogućnosti da uzmu lizing.

- Lizing je spreman da finansira i malo lošiju firmu, spreman da preuzme taj rizik jer ima dobro obezbeđenje, i poljoprivrednog proizvođača, gde su ti bilansi komplikovani. Lizing je fleksibilan u smislu da mi često kada je u pitanju poljoprivreda prilagođavamo rate sezoni - objašnjava Pajović.

Kamate na lizing u Srbiji su u proseku između šest i osam odsto, što je ipak više nego u zemljama u okruženju - Hrvatskoj, Mađarskoj, Rumuniji.

Stručnjak za lizing Evropske banke za obnovu i razvoj Daniel Gis ističe da se na kamatnu stopu za lizing plaća PDV. - To stavlja lizing kompanije i njihove ponude u lošiju poziciju u odnosu na srpske banke, jer, naravno, na kamatnu stopu od banke nema PDV-a - rekao je Gis.

Inače, broj lizing ugovora građana smanjen je tokom maja za 1,4 odsto, sa 6.591 na 6.501. Broj lizing ugovora građana sa kašnjenjem u otplati većim od 60 dana u maju je smanjen za 1,9 odsto, sa 1.556 na 1.527, dok je tokom prvih pet meseci smanjen za 4,7 odsto.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
lizing lizing poljoprivrednih mašina lizing komercijalnih vozila lizing opreme lizing mašina

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana