Tekst objavljen: 20.02.2013 8:48        


Kinesko političko rukovodstvo dozvolilo je da se u najvećoj privatnoj kompaniji u toj zemlji održe slobodni izbori za nezavisne sindikalne predstavnike. Ta odluka mogla bi da ima veliki politički, ali i ekonomski značaj, barem kada je reč o kineskoj industriji koja radi za izvoz.

1,3 miliona radnika Fokskona dobija sindikat

Sindikalni izbori biće održani u kompaniji Fokskon, najvećem proizvođaču mobičnih telefona, kompjutera, kompjuterskih i elektronskih komponenti i druge elektronske robe na svetu.

U Kini postoji sindikalna organizacija, ali nju kontrolišu Komunistička partija i lokalne kineske političke vlasti, a sindikalni funkcioneri nisu osobe koje mogu zaista da zastupaju radničke interese jer odgovaraju partiji, a ne radnicima.
Reč je o ogromnoj kompaniji koja zapošljava 1,3 miliona ljudi, a proizvode izrađuje za velike zapadne naručioce. Tako se u pogonima Fokskona proizvodi i gotovo ceo komercijalni program američke kompanije Epl.

U početku su svi o Fokskonu govorili jako pozitivno, ali 2009. godine dogodile su se neke stvari zbog kojih je o toj saradnji počelo da se govori drugačije.

U pogonima Fokskona u Šenzenu zabeležen je niz samoubistava mladih radnika, koji nisu izdržali nametnuti radni ritam, dugačko radno vreme, a bili su i nezadovoljni zaradama koje im nisu pokrivale osnovne životne potrebe. Samoubistva su zabeležena i tokom 2010. godine, a nezadovoljstvo radnika opet je buknulo prošle godine.

Fokskonu se poslednjih godina isticao kao primer kako velike zapadne kompanije, da bi smanjile troškove proizvodnje svojih roba, sele tu proizvodnju u zemlje tzv. trećeg sveta gde su troškovi radne snage mnogo manji.

Ne samo da su radnici vrlo malo plaćeni, nego su primorani da rade mnogo duže nego što je to standard u zapadnim zemljama, i to bez nedeljnog odmora. Dok u zapadnim zemljama radnici rade četrdesetak sati nedeljno, u državama gde zapadne kompanije sele svoje proizvodnje radnici su angažovani i po sedamdeset sati sedmično.

Tako se na udaru kritika zbog stanja u Fokskonu našao i Epl koji je insistirao da se situacija u Fokskonu popravi. Kineske vlasti su odlučile da reaguju, pa su, kao prvu meru, dopustile da se u Fokskonu formira pravi nezavisni sindikat.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
zaštita zaposlenih prava zaposlenih prava radnika sindikat apple epl najveće kompanije kina Fokskon foxconn

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana