Tržište nekretnina se najbrže hladina obali Meksičkog zaliva na Floridi, jer potražnja opada zbog sve većih troškova osiguranja. Njih uvećavaju česte prirodne katastrofe. S druge strane, severni deo Njujorkase zagreva zahvaljujući pristupačnim cenama kuća, pokazuje nedavna analiza Redfina o 100 najnaseljenijih oblasti u SAD iz aprila
Ključne činjenice
Četiri tržišta u kojima je najviše pala potražnja bila su na Floridi –Nort Port, Tampa, Kejp Koral i Orlando. Tu su zahtevi za kupovinu kuće i konkurencija najviše opali, dok je ponuda nastavila da raste.
Ponuda stanova u Nort Portu i Kejp Koralu porasla je za 68% i 64%na godišnjem nivou u aprilu, na drugom i trećem mestu među analiziranim metropolisima, dok je cena po kvadratnom metru smanjena u oba grada.
Florida gradi najviše novih domova u zemlji– na drugom mestu posle Teksasa – i suočila se sa prilivom stanovništva izazvanim pandemijom, dok je naknadno povećanje troškova osiguranja nakon niza prirodnih katastrofa umanjilo potražnju, što je dovelo do prevelike ponude.
Čak 70% vlasnika kuća prijavilo je nedavna povećanja troškova osiguranja kuće na Floridi, prema Redfinovoj anketi, što je predstavlja veći trošak za mnoge potencijalne kupce.
Potražnja za nekretninama u zapadnom Njujorku i na Srednjem zapadu se najbrže zagreva, pri čemu su cene po kvadratnom metru u aprilu porasle za dvocifrene iznoseu odnosu na prethodnu godinu: Ročester je na vrhu liste, a slede Lejk Kaunti, Ilinois i Bafalo.
Kuće u ovim oblastima su atraktivne zbog svoje relativne pristupačnosti – tipična kuća se prodaje za oko 250.000 dolara u Ročesteru i Bafalu, što je niže od američkog proseka od 440.000 dolara i delić proseka od 750.000 dolara u samom Njujorku. To privlači radnike na daljinu iz daleko skupljih gradova.
Šta je pozadina
Hlađenje tržišta nekretnina na Floridi je u velikoj merivođeno porastom broja prirodnih katastrofa, što dovodi do „veće ponude i manje potražnje“, kaže stariji ekonomista Redfina Ilajdža de la Kampa. Sve veći intenzitet teških vremenskih pojava, poput uragana i poplava, povećao je troškove osiguranja, koji su skočili za 35% u odnosu na prethodnu godinu na Floridi, najviše u bilo kojoj državi, između proleća 2022. i 2023, i oterao potencijalne kupce. Ali takođe je uništio brojne domove.
Uragan Ian iz 2022. najskuplji je uragan koji je ikada pogodio državu, jer je uništio više od 5.000 domova i oštetio još skoro 30.000, doprinoseći većoj izgradnji i prekomernoj ponudi stambenih objekata i kasnijem hlađenju tržišta.
Nasuprot tome,njujorško tržište se najviše zagreva, delom zbog njegove relativne pristupačnosti u poređenju sa obližnjim oblastima i ostatkom SAD.
Trenutno stanje
Florida je bila u građevinskom bumu kako bi se prilagodila rastućoj potražnji novih stanovnika, pošto je država Sunca postala destinacija za migracije tokom pandemije zahvaljujući privlačnom vremenu, nedostatku državnog poreza na dohodak i nižim troškovima života. U martu je šest od 10 područja sa najvećim godišnjim povećanjem ponude stanova bilo na Floridi, prema Redfinu.
Ključna poruka
Dok su slaba potražnja i gradnja u procvatu na obali Meksičkog zaliva poluostrva Florida „razočaravajuće za prodavce“, koji će možda morati da prodaju svoje domove za manje nego što se nadaju, „veći izbor oglasa za izbor jedobra vest za kupce kuća u regionu“, rekao je de la Kampa. „Više ponude je najbolji način za smanjenje cena i borbu protiv krize pristupačnosti stanova sa kojom se kupci danas suočavaju, a to je upravo ono što se dešava u delovima Floride“.
Posledica
Uprkos najbržem hlađenju među glavnim oblastima, cene kuća na Floridi i dalje su znatno veće od nivoa pre pandemije –porasle su za 60% u Nort Portu i oko 70%u Tampi od 2019. godine, što je znatno iznad nacionalnog povećanja od 40%. Te povišene cene kuća i troškovi osiguranja, zajedno sa rastućim kamatama na hipoteke, odvraćaju potencijalne kupce, uključujući penzionere koji tradicionalno hrle u ovu državu.
Ostavi komentar