Udruženja potrošača i građani Srbije pozvali su na petdodnevni bojkot velikih trgovina. Slični bojkoti trgovinskih lanaca bili su na snazi, ili i dalje traju, i u zemljama regiona – Hrvatskoj, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini (BiH) i Severnoj Makedoniji
Josip Kelemen sa platforme „Halo inspektore“, koja je pozivala na bojkot u Hrvatskoj, tvrdi da se među Hrvatima javila spontana želja da bojkotuje proizvode koji su za kratko poskupeli za više od 45 odsto.
„Rodio se pokret potrošača koji je podvukao da se ide na bojkot svih trgovina i mi smo u prvom bojkotu, a zatim i u drugom, napravili nešto što je do sada bilo neviđeno za Evropu i svet, a to je da smo za 15 dana izbacili više od 100 miliona evra. Onda su počeli da spuštaju cene“, navodi Keleman iz Zagreba za RTS.
Inače, u Hrvatskoj je danas zbog visokih cena počeo novi jednodnevni bojkot kupovine. To je četvrti petak zaredom u kome se odvija bojkot prodavnica, a platforma “Halo, inspektore” podržala je poziv srednjoškolaca da se zbog drastičnog povećanja cena pekarskih proizvoda, bojkotuju pekare.
„Danas opet bojkotujemo kupovinu. Svega. Proizvoda i usluga. S posebnim ‘guštom’ podržimo inicijativu srednjoškolaca: bojkot pekara i pekarskih proizvoda ma gde bilo“, objavili su iz platforme „Halo, inspektore“ na Fejsbuku.
Kelemen je na jučerašnjoj konferenciji za medije rekao da potrošači žele da se akcije nastave i da se smanji potrošnja da bi se poslala poruka svima koji rade na podizanju cena.
Istakao je da se procenjuje da su trgovci zbog bojkota dosad izgubili više od 100 miliona evra. Uz jednodnevni bojkot, od subote će se na sedam dana bojkotovati jedan trgovački lanac i to Plodine. Prethodno je na sedam dana bojkotovan trgovački lanac Konzum.
Prethodna tri petka održani su bojkoti svih trgovina, kojima su se građani odazvali u velikom broju, iako se njihov odziv smanjivao.
Prema podacima Poreske uprave, u vreme prvog bojkota, 24. januara, ukupan broj računa u maloprodaji bio za 44 odsto manji nego sedam dana ranije, a ukupan iznos izdatih računa manji za 53 odsto, piše agencija Beta.
Bojkote su podržali sindikati, opozicija, ali i vlada, koja je donela odluku o proširenju liste proizvoda s ograničenim cenama koja sadrži 70 umesto 30 proizvoda, a u trgovinama moraju da budu vidljive police s proizvodima kojima je cena ograničena.
U Bosni i Hercegovini jutros je počeo novi jednodnevni bojkot trgovina zbog visokih cena, koji se održava treći petak za redom.
Organizatori su pozvali građane da se suzdrže od bilo kakve kupovine, dok istovremeno danas stupa na snagu dogovor Vlade FBiH i Udruženja poslodavaca iz oblasti trgovine o snižavanju i zaključavanju cena više od 50 proizvoda.
U svom ranijem pozivu organizatori su pozvali građane da racionaliziraju potrošnju ostalim danima, izbegavaju kupovinu lako kvarljivih proizvoda, kupovinu artikala koji su najviše poskupeli, te da kupuju samo nužne namirnice, a danas da ne kupuju ništa.
Neformalna grupa građana ‘BOJkot.ba’ koja je na društvenim mrežama pokrenula akciju, saopštila je da je i ove sedmice odabran petak koji je većini stanovništva BiH prepoznatljiv kao dan totalnog bojkota.
Osvrnuli su se i na neke predloge o višednevnom bojkotu, kazavši kako “dvodnevni ili višednevni bojkot u ovom trenutku pravi presing na narod koji je u fazi adaptacije”.
Oni su dodali kako podržavaju građane koji individualno provode višednevni totalni bojkot.
Inače, ministar trgovine bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH Amir Hasičević održao je u ponedeljak sastanak s predstavnicima Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine, domaćih proizvođača i predstavnika prerađivačke industrije te predstavnika udruženja potrošača i Sindikata trgovačkih radnika, na kojem je dogovoren nastavak projekta sniženih i zaključanih cena osnovnih prehrambenih i higijenskih proizvoda.
Dogovor je postignut s ciljem ublažavanja pritiska na životni standard potrošača, navedeno je u saopštenju Vlade FBiH nakon održanog sastanka.
Trgovci su ponudili radnu verziju spiska „50+20 artikala“, kako bi pre svega socijalno osetljivim kategorijama učinili dostupnim najpotrebnije životne namirnice.
Projekat će trajati tri meseca, a dogovor je da se svakih 30 dana analizira spisak i cene kako bi se izbegli gubici ukoliko dođe do naglih poskupljenja na svetskom tržištu, saopšteno je iz Federalnog ministarstva trgovine.
Prema velikom istraživanju koje je provela Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača BiH, provedena krajem 2024. s osvrtom na kretanja cena u proteklih desetak godina, pokazala je da su cene hrane u Bosni i Hercegovine porasle od sto do 400 posto u navedenom periodu, iako su cene na svetskom tržištu u tom istom periodu porasle samo 20 posto.
Ostavi komentar