Tekst objavljen: 14.12.2019 15:00        


Posle četiri godine završen je pojekat Nemačko-srpske razvojne saradnje „Energetska efikasnost u javnim zgradama“, koji je realizovan uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ

U javnim zgradama moguća je ušteda 50% energije

Cilj projekta je unapređenje energetske efikasnosti zgrada i smanjenje emisija ugljen-dioksida u školskim i predškolskim ustanovama u Srbiji, a ostvareni rezultati pokazali su da je ulaganje u energetsku efikasnost javnog sektora, s fokusom na njegov građevinski fond, veoma važno.

U skladu s Direktivom EU

Projekat „Energetska efikasnost u javnim zgradama“ započet je u oktobru 2015. godine, u partnerstvu s Ministarstvom rudarstva i energetike i saradnju s Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Smanjenje potrošnje energije predviđeno je članom 5 Direktive Evropske unije o energetskoj efikasnosti, a Srbija ima obavezu da, počevši od 1. decembra 2017, na godišnjem nivou energetski sanira jedan odsto ukupne grejane/hlađene površine zgrada čiji je vlasnik i korisnik centralna vlast.


Fokus je bio na sektoru zgradarstva, koji je najzahtevniji kada je reč o energetske efikasnosti, rekao je državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Stevica Deđanski. Mogućnosti uštede u tom sektoru su, kako je dodao, velike jer se u zgradarstvu potroši 40 odsto finalne energije, a potencijalne uštede mogu dostići i 50 odsto.

Rezultati tog projekta omogućili su sprovođenje Direktive o energetskoj efikasnosti, što je veoma značajno za dalja unapređenja, naveo je Deđanski.

Da bi se ispunile obaveza iz Sporazuma o energetskoj zajednici za Jugostočnu Evropu, ministarstva rudarstva i građevinarstva su, uz podršku GIZ-a, nastavili rad na donošenju odgovarajućeg regulatornog okvira. Po rečima savetnice u Ministarstvu građevinarstva Jelene Vukanović, to ministarstvo aktivno radi na izmeni i unapređenju postojećih pravilnika iz oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu, koji će omogućiti proračun i sertifikaciju zgrada na osnovu svih energija koje zgrade troše.

Ukazujući na to da je stav GIZ-a da je energetska efikasnost ključna za održivi razvoj, šef projekta Štefan Hajek naglasio je da je unapređenje energetske efikasnosti usko povezano s usklađivanjem zakonodavstva Srbije s evropskim politikama na polju zaštite životne sredine, odnosno implementacijom evropskih direktiva u okviru nacionalnih propisa.

Tokom projekta definisani su prioritetni školski objekti koje bi trebalo obnoviti u gradovima i opštinama s kojima je GIZ potpisao memorandum o saradnji – Apatin, Priboj, Bajina Bašta, Niš, Užice i Kraljevo. Takođe, u 15 lokalnih samouprava obučeno je 320 domara u isto toliko škola, kao i 177 direktora i stručnih saradnika iz 104 škole. Uspostavljena je i Platforma znanja o energetskoj efikasnosti, čiji su glavni nosioci Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu i Stalna konferencija gradova i opština.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
javne zgrade stevica deđanski ušteda energije energetika

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online