Rublja je ojačala u odnosu na dolar za 38 odsto u vanberzanskom trgovanju od početka godine. Vrednost zlata je u ovom periodu porasla za 23 odsto
Rublja je ove godine ojačala u odnosu na dolarviše nego bilo koja druga valuta, a rast je bio čak i veći od stope rasta cene zlata, koja je tradicionalno sigurno utočište.
"Za razliku od mnogih valuta na tržištima u razvoju, rublja nije pod pritiskom odliva kapitala izazvanog odlaskom investitora od rizične imovine. Kontrole kapitala su u velikoj meri zaštitile Rusiju od ovoga“, rekla je ekonomista Sofija Donjeck.
Potencijalno poboljšanje odnosa Moskve i Vašingtona takođe pozitivno utiče na privlačnost rublje. Osim toga, unutrašnji faktori su povećali rast ruske valute u odnosu na dolar koji slabi, uprkos produženju sankcija Moskvi koje su uvele SAD 2022. godine.
Kako je ruski ekonomista Aleksej Isakov je u razgovoru istakao tri ključna razloga jačanja rublje.
"Prvo, 'odmrzavanje' odnosa između Putina i Trampa je poboljšalo raspoloženje na ruskim tržištima. Drugo, stroga monetarna politika hladi korporativnu i potražnju građana za uvozom, povećavajući neto ponudu stabilne valute. Treće, ruska vlada štiti privredu od uticaja pada cena nafte prodajom valute iz Nacionalnog fonda blagostanja kao fonda za javno blagostanje. Kurs ruske valute je u stalnom porastu već nekoliko meseci", ukazao je Isakov.
Kako su primetili eksperti, rublja je podržana ranije primljenim izvoznim prilivom po višim cenama, kao i dalje slabom dinamikom uvoza, a pozitivno deluju i stroga monetarna politika Banke Rusije i prodaja valute u okviru pravila budžeta. Na vrednost rublje utiču i geopolitički faktori.
Zvanični kurs dolara prema ruskoj nacionalnoj valuti, koji je Centralna banka odredila za sutra, pao je za 46,68 kopejki na 82,3003 rublje.
Ostavi komentar