Svaki put kada neka nova vlada ili predsednik stupe na dužnost tek posle prvih 100 dana analiziraju se efekti njihovog rada. U Trampovom slučaju ti efekti nisu baš ohrabrujući
Naime, u pomenutom periodu S&P 500 indeks je pao za 8%, što je pad približan onom iz 1974. godine kada su se SAD borile sa dvocifrenom inflacijom. I ostali tržišni pokazatelji podsećaju na tu sumornu epohu u kojoj je predsednik Nikson morao da se povuče sa svoje pozicije na kojoj ga je zamenio Džerald Ford. Da podsetimo, Ričard Nikson se povukao kako bi izbegao impičment zbog Votergejt skandala i to u trenutku kada je američka ekonomija trpela ozbiljne posledice arapskog embarga na naftu.
Međutim, danas je situacija znatno drugačija. Američka inflacija je na dan Trampove inauguracije iznosila 2,9% i nastavila je da pada, a ekonomija je bila u znatno boljem položaju nego pre pola veka.
Ali, šta joj se zapravo desilo? Tokom svoje kampanje novi američki predsednik je obećavao ekonomski bum i investitori su ga shvatili ozbiljno pa je finansijsko tržište posle objave rezultata odmah poraslo. Potom je Tramp počeo da deli carine šakom i kapom, i to veoma visoke, pa su berzanski indeksi počeli da padaju. Sada brojni ekonomisti prognoziraju da bi Amerika mogla ući i u recesiju.
Ostavi komentar