Raspoloženje ulagača na svetskim berzama ni prošle sedmice nije bilo na nivou koji bi omogućio zaustavljanje silaznog trenda tržišta
Prinosi na američke državne obveznice su nastavili da rastu, dok signali o stanju kineske privrede i dalje šire zabrinutost oko ove druge po veličini privrede sveta. Američki indeks S&P 500 izgubio je u sedmici 2,1 odsto, dok je indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, pao 2,6 odsto, spustivši se na desetonedeljni minimum.
Podaci o američkoj maloprodaji bili su na liniji dobrog stanja američke privrede. Sezonski prilagođena maloprodaja u julu porasla je na mesečnom nivou 0,7 odsto, znatno iznad konsenzusa od 0,4 odsto, te ovaj podatak predstavlja najbolji rezultat maloprodaje još od januara tekuće godine.
S obzirom da ovi podaci nisu prilagođeni za inflaciju, maloprodaja je pokazala da prosečan američki potrošač nastavlja da troši iznad mesečne stope inflacije koja je iznosila 0,2 odsto. Na godišnjem nivou maloprodaja je porasla 3,2 odsto, što je identična stopa inflaciji zabeleženoj u ovom mesecu.
Ovu sliku podržao je i najveći američki, ali i svetski maloprodajni lanac, Walmart, koji je objavio rezultate poslovanja za fiskalni drugi kvartal iznad očekivanja i poboljšao prognozu na nivou godine, slično kao i prilikom prethodne objave rezultata.
Međutim, uprkos solidnom rastu američke uporedive prodaje od 6,4 odsto, koja je bila iznad očekivanja od 4,4 odsto, uprava kompanije je ostala oprezna, upozorivši da bi Amerikanci u narednih 18 meseci mogli da osete pritisak na kupovnu moć usled rastućih troškova energenata i isteka moratorijuma na plaćanje studentskih kredita u oktobru.
Prinosi na američke državne obveznice nastavili su da rastu i protekle sedmice, te je ova zarada na 10-ogodišnje američke dužničke papire na momente išla preko 4,3 odsto što je njihov najveći prinos od 2007. godine.
Ulagače visoki prinosi na obveznice čine nervoznim, jer su slični scenariji u prošlosti dovodili do destabilizacije tržišta. Aktuelna situacija u kojoj su već duže vreme prinosi na kratkoročne dužničke hartije veći od prinosa na dugoročne papire mogla bi voditi daljem rastu kamata što su transkripti FED-a, objavljeni prošle sedmice, ostavili kao potencijalnu mogućnost. No, tržište i dalje, sa visokim procentnom verovatnoće, ne očekuju promenu kamata u septembru.
I dok se SAD i veći deo zapadnog sveta bori sa inflacijom putem visokih kamata, Kina beleži deflaciju i ozbiljne problema na više frontova koji bi mogli ugroziti ostvarenje ovogodišnjeg planiranog rasta privrede od pet odsto. Kina je prošle sedmice smanjila nekoliko ključnih kamatnih stopa, a danas i jednogodišnju primarnu stopu kredita za deset baznih poena kako bi pokušala da ublaži nagomilane probleme u nekretninskom sektoru koji se polako prelivaju na čitav finansijski sistem.
Dobitnik nedelje
Najveći američki dizajner čipova, NVIDIA, u sredu posle trgovanja objaviće kvartalne rezultate poslovanja što će biti verovatno najznačajniji događaj u mesecu, nakon što je u maju kvartalna objava ove kompanije pokrenula rast tržišta zasnovan na optimizmu oko primene veštačke inteligencije.
NVIDIA je prošle sedmice zabeležila rast vrednosti od šest odsto nakon što je nekolicina analitičara dalo optimistička viđenja oko korporativne objave i poslovnih izgleda kompanije. Uprava je prilikom prošle objave najavila rast poslovanja u fiskalnom drugom kvartalu od 64 odsto.
Gubitnik nedelje
Akcije američkog proizvođača e-vozila, Tesla, pridružile su se lošem trendu tehnoloških akcija, te su protekle sedmice izgubile na vrednosti više od 11 procenata. Ova kompanija je protekle nedelje u dva navrata izvestila o smanjenju cena vozila na kineskom tržištu, što je dodatno stavilo u fokus profitne margine kompanije koje beleže kontinuirani silazni trend.
Ovaj potez Tesle verovatno je došao kao posledica loše prodaje na kineskom tržištu u julu koja je bila za skoro trećinu slabija u odnosu na prethodni mesec. Od početka godine akcije Tesle i dalje beleže veoma visok rast od oko 75 procenata.
Ostavi komentar