Tekst objavljen: 04.07.2024 9:00        


Više od 800 elektrana na ugalj u ekonomijama u razvoju pokazuju potencijal da budu profitabilno zamenjene obnovljivom energijom, pružajući značajan povrat za investitore i smanjenje emisija, pokazuje najnovija studija Instituta za energetsku ekonomiju i finansijsku analizu (IEEFA)

Sve više termoelektrana zamenjuje zelena energija


Novo modeliranje otkriva da je ekonomski isplativo koristiti velike investicije u obnovljive izvore zajedno s restrukturiranim ugovorima o kupovini električne energije (PPA) kako bi se sredstva za ugalj zamenila kroz transakcije koje pokrivaju sve troškove povezane za njihov prelazak na obnovljive izvore energije, navodi IEEFA. Istraživanje se fokusira na sedam primera.

Sa samo 10 odsto postojećih svetskih kapaciteta za proizvodnju električne energije na ugalj koji su predviđeni za razgradnju do 2030. godine, prilika za skraćivanje roka zatvaranja je značajna.

„Postoji solidan poslovni slučaj za zastarele elektrane na ugalj koje treba zameniti velikim solarnim i skladišnim sistemima, transformirajući energetski krajolik i ekonomski potencijal tržišta u nastajanju”, rekao je Pol Jakobson, saradnik IEEFA-e i autor izveštaja, prenosi Bilten AERS.


Ovakvi programi mogu ubrzati zatvaranje najprljavijih elektrana za proizvodnju električne energije u ekonomijama u razvoju za više od 10 godina, istovremeno pružajući osnovu za privlačenje značajnih stranih direktnih investicija i stvaranje značajnih novih prilika za zapošljavanje. Model koji je predložilo istraživanje vidi obnovljive izvore energije izgrađene i uvedene kako bi se poklopilo s postepenim smanjenjem i zatvaranjem kapaciteta za proizvodnju uglja. Transakcija funkcioniše jer je značajna zarada od PPA za obnovljive izvore zagarantovana 20-30 godina.

Takvi dogovori mogu isplatiti sve troškove povezane s tranzicijom od uglja na čistu energiju, uključujući razgradnju lokacije, nadoknadu gubitaka u kapitalu od gašenja operativne imovine, finansiranje PPA, izgradnju i razvoj obnovljivih izvora energije, prekvalifikaciju radnika i nadogradnju mrežne infrastrukture. Izveštaj koristi studije slučaja u pet zemalja – Bocvani, Kolumbiji, Maroku, Rumuniji i Tajlandu – kako bi se pokazala izvodljivost takvog pristupa. Za svaki, ekonomija pokazuje da, ako obnovljivi izvori budu operativni između 2026. i 2028., projekti mogu u potpunosti okončati emisije ugljendioksida iz tih sredstava do 2029. godine.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
zelena energija termoelektrane istraživanje obnovljivi izvori energije

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana