Zbog velikih vrućina i manjka vetra širom južne i jugoistočne Evrope ovih dana svedočimo poskupljenju električne energije
Tržišta širom Evrope muče muku sa rastućom potražnjom za električnom energijom, a već smo pisali kako i cene plina rastu, piše tportal.
Snažan rast podržali su ugovori o evropskom plinu za dan unapred koji su u utorak ponovo koketirali sa višegodišnjim maksimumima jer su se tržišta prilagodila daljnjim ograničenjima snabdevanja plinom, piše ICIS.
Prema nedavnoj analizi ICIS-a, ključni evropski energenti zaključani su u svom najekstremnijem rekordnom uspehu sa zimskim nagomilavanjem dobitaka na prednjoj strani krive.
Španija je jedno od najteže pogođenih tržišta, a cene električne energije u zemlji su se udvostručile od početka godine. Prosečna dnevna cena u julu dosigla je 93,5 evra po megavatčasu, prema OMIE-u, tri puta više od cena u istom mesecu prošle godine. Trend se nastavio u avgustu, a poslednja tri dana donela su obaranje istorijskih cenovnih rekorda.
- Povećanje cena plina i uglja usled niske proizvodnje vetra su ključni razlozi za rekordne cene, rekao je.
- Cene će najverovatnije nastaviti da rastu sledećih dana zbog povećane potražnje sa toplotnim talasom koji počinje u četvrtak i donosi temperature od oko 47 stepeni celzijusa, dodao je trgovac.
Trgovac je takođe rekao: "Morate da se protegnete na terminske ugovore za 2025. i 2026. godinu kako biste pronašli cene niže od onih zabeleženih u aprilu."
Toplotni talasi takođe su poharali delove jugoistočne Evrope, a gorući uslovi povećali su potražnju za hlađenjem usled prekida u nuklearnim i plinskim postrojenjima koja nisu mogla da rade po vrućini.
Cene električne energije u Grčkoj u prvom mesecu po prvi put su skočile preko 100 evra po megavatčasu, prema evidenciji ICIS-a. Prethodni mesec grčkog osnovnog opterećenja podmirio se na 114 evra po megavatčasu, što je povećanje od 78 odsto u odnosu na početak godine.
Ostavi komentar