Tekst objavljen: 31.03.2025 16:45        


Skrivene naknade i dugi redovi, prema mišljenju mnogih, glavne su mane tradicionalnih banaka. Poslednjih nekoliko godina pojavila se nova vrsta finansijskih institucija – neobanke

Šta su neobanke i ko može da koristi njihove usluge?


Digitalne, praktične, bez fizičkih poslovnica i što je najvažnije bez ili sa minimalnim troškovima za korisnike. Polako, ali sigurno osvajile su svetsko tržište, a sve su zastupljenije i u Srbiji.

Glavna njihova karakteristika je orijentisanost na digitalno pismene korisnike, a velika mana da se povremeno suočavaju sa izazovima savremenog doba, poput sajber napada. U Srbiji zakon o bankama ih još uvek ne prepoznaje u potpunosti, ali neobanke postaju sve popularnije, posebno među mlađom populacijom. Iako nemaju klasične depozite, često se oslanjaju na tradicionalne institucije za finansiranje.

- U Srbiji je najveće ograničenje zakon o bankama koji ne razlikuje transakciono od tradiconalnog bankarstva. Platne institucije su ustvari taj transakcioni deo. Dogovoreni monopol banaka nad našim parama. U jednom trenutku imali smo reset bankarskog sistema, stari je zamenjen novim i uvedeno je zapadno kapitalističko bankarstvo. Sa tim su banke postale prodavnice, a do tada su bile samo servis koji je oblikovao prostor onako kako mu odgovara. Zatvaranje filijala je za mnoge koji ne žele da pređu na digitalni oblik bankarstva, međutim, postao velika prepreka. Kao i u mnogim drugim oblastima i ovde postoji generacijski jaz - ističe Dušan Uzelac, finansijski savetnik i osnivač portala Kamatica.

Neobanke su, dakle, samo digitalne i potpuno se odriču fizičkih filijala. Nude sve što vam je potrebno za upravljanje novcem putem mobilnih aplikacija prilagođenih korisniku.

Na našim prostorima malo ljudi uopšte zna šta su neobanke, a još pre 10 godina, tačnije 2015. u Velikoj Britaniji je osnovan „Revolut“ koji danas ima više od 50 miliona korisnika. Danas posluje i u našem najbližem okruženju, u Hrvatskoj, gde je lista korisnika već premašila pola miliona ljudi.

- Ukratko rečeno to je brzo, jednostavno i povoljnije bankarstvo. Orijentisani su na mlađe korisnike, koji ne vole da čekaju u redovima – kaže Uzelac.


Neobanke nisu klasično depozitno-kreditne institucije, nemaju depozit, već se oslanjaju na transakcije, a ponekad I na tradicionalnu banku samo ako osmisle svoj novac i imaju izvore finansiranja:

- Ako ste introvertni i ne želite da komunicirate ni sa kim ovo je odlična prilika. Imaćete ekran ispred sebe i završiti posao kada vi to poželite. Ako je aplikacija dobro napravljena nema uopšte potrebe za kontaktom. Aplikacije proizvode programeri, često neintuitivno, pa dolazi do izvesnih problema. Na primer, ne razumeju ih starije osobe. Tu je problem u proizvodnji, a ne u osobi koja je koristi.

Uzelac smatra da stariji u Srbiji jednostavno nemaju poverenja u digitalno bankarstvo zbog ranijeg lošeg iskustva sa bankama. Primera radi, kod nas se neretko dešava da nam iskaču dugovi i kamate i posle dve godine:

- U tom slučaju neophodno je da dokažete da ste taj dug izmirili, a njima je lakše da stanu pred šalter sa uplatnicom i lično se ubede se sa bankarom. Važno je napomenuti, da neobanke nisu rešenje za sve.

Ako želite posetu filijali ili imate složene bankarske potrebe, tradicionalna banka bi i dalje mogla da bude pravi put. Ali, za one koji su željni praktičnosti, transparentnosti i pristup vođen tehnologijom, neobanke mogu da budu odlična alternativa.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
dušan uzelac revolut digitalne banke neobanke

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana