Tekst objavljen: 12.10.2024 18:00        


Kineska vlada uvela jecarinena žestoka alkoholna pića iz Evrope, što jeodgovor na evropske carine za kineska električna vozila.U eskalaciji trgovinskog sukoba sa Briselom,Peking takođe razmatra uvođenje dažbinana evropske automobile na benzin

Šta je sve na udaru zbog kinesko-evropskog carinskog rata?


Samo nedelju dana, nakon što su zemlje članice EU glasale za oporezivanje kineskih električnih vozila, Kina je uzvratila udarac istom merom, i saopštila daće uvoznici žestokih pićaiz EU morati da plate porez od čak 39 odsto. Iako se pre dva meseca Peking izjasnio da neće uvesti ove carine, uprkos dokazima da su njihove prodajne cene niže od troškova proizvodnje, da je u međuvremenu došlo do promene mišljenja pokazuje nova odluka koja stupa na snagu od 11. oktobra.

Sa druge strane, stalne tarife EU ne bi trebalo da stupe na snagu do novembra, dok obe strane nastavljaju razgovore. Predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, nedavno je ponovila rešenost Unije da se Kini dozvoli nastavak prodaje u EU, ali ne koristeći državne subvencije i drugu podršku za potkopavanje lokalne evropske proizvodnje.

Vest da kina uvodi tarife na evropsku robu odrazila se odmah i na svetske berze. Akcije evropskih proizvođača automobila poput BMV pale su zatri odsto, a akcije francuskog destilera alkoholnih pića"Remija Kontrea" za devet odsto. Proizvođač luksuznog konjaka "Henesi" pretrpeo je pad akcja za 6,8 odsto, dok je "Pernod Rišar", jedan od najvećih prodavaca žestokih pića, zabeležio pad akcija za 4,6 odsto.

Zanimljivo je da saopštenje kineske vlade dolazi nekoliko meseci nakon što je Emanuel Makron pokušao da se "udvara" kineskom predsedniku Si Đipingu u zvaničnoj poseti Francuskoj, poklonivši mu flašu ekskluzivnog konjaka"Luj Trinaesti" proizvođača "Remi Martin". Ipak, da EU nema nameru da prihvati kinesku odluku zdravo za gotovo, ukazuje saopštenjem da će osporiti kineske mere u vezi sa žestokim pićima u Svetskoj trgovinskoj organizaciji.

"Smatramo da su ove mere neosnovane i odlučni smo da odbranimo industriju EU od zloupotrebe instrumenata trgovinske odbrane", saopštila je Evropska komisija, prenosi Gardijan.


Kina pod pritiskom i zbog SAD

Kina je javno pozvala SAD da ukinesankcije, što je pre moguće, od kojih su neke započete 2018. Kineski ministar trgovine Vang Ventao rekao je da je izrazio "ozbiljnu zabrinutost" sa svojom američkom koleginicom Đinom Raimondo zbog ograničenja Vašingtona na njihovu trgovinu.

Kineski kreatori politike su pod pritiskom na domaćem frontu jer nastoje da ostvare svoje ciljeve rasta za 2024. Peking je prošlog meseca najavio smanjenje kamatnih stopa i obećao čak 340 milijardi dolara (260 milijardi funti) za podršku tržištu akcija, ali se uzdržao od oslobađanja više podsticaj.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kina evropska unija carinski rat proizvodi

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana