Jedna od pet odraslih osoba nosi pametni ili fitnes sat, a do 2020. godine procenjuje se da će tržište nosive tehnologije imati vrednost od 30 milijardi evra
Upotreba prenosivih uređaja za plaćanje nastavlja svoj rast u Evropi, jer korisnici brzo i lako integrišu ovaj relativno novi način plaćanja u svoj svakodnevni život.
Ovogodišnji podaci o transakcijama pomoću ovih uređaja, kojima je plaćanje dostupno u 26 zemalja Evropske unije, pokazuju osmorostruko povećanje u odnosu na prošlu godinu. Ovaj trend je široko prihvaćen širom Evrope jer je više od 30 različitih vrsta nosivih uređaja, a predvodnik u broju transakcija je Holandija.
Trećina svih transakcija putem ovih uređaja u 2019. obavi se upravo u Holandiji ili 33 odsto, a zatim u Ujedinjenom Kraljevstvu 18 odsto, Švajcarskoj osam odsto i Rusiji sedam odsto. To uključuje i aktivne prenosive uređaje sa baterijom i pasivne uređaje bez baterije kao što su narukvice, pametno prstenje i obični ručni satovi.
Globalno gledano, većina transakcija ovim uređajima obavljena je u Australiji, a sledi je Holandija.
Sve ostale zemlje u prvih deset po broju ovakvih transakcija su evropske zemlje, s izuzetkom SAD koje se nalaze na osmom mestu. Broj ovogodišnjih plaćanja prenosivim uređajima u Evropi raste, pa je tako ukupni broj evropskih transakcija u prošloj godini bio gotovo 20 puta veći od broja istih transakcija u Severnoj Americi.
Gde je prihvaćeno beskontaktno plaćanje, vlasnici mogu koristiti svoje uređaje za obavljanje transakcija.
Beskontaktno plaćanje označilo je prekretnicu u načinima plaćanjima, steklo je popularnost među izdavačima, trgovcima i korisnicima, posebno u Evropi.
Primena beskontaktnog plaćanja takođe raste: 61 odsto svih evropskih transakcija u trgovinama je beskontaktno, što predstavlja porast od 23 odsto u odnosu na početak 2018. godine.
Prihvatanje beskontaktnog plaćanja u maloprodajnim trgovinama takođe se uvelike povećalo – s 42 odsto na 70 odsto u istom razdoblju, čime ovaj snažan trend otvara put plaćanju putem nosivih uređaja.
Ostavi komentar