Ne vidim da se išta radi na tome da se pomogne onima koji su najgore prošli u ovoj krizi. Oni nisu lako vidljivi, država bi trebalo da se potrudi da ih nađe. A drugi način je da se ponove ona davanja od 100 evra, ali ne za penzionere, ocenio je za Novu ekonomiju Mihail Arandarenko, profesor Ekonomskom fakulteta u Beogradu
Kako je rekao, iako je i on na početku bio protiv te mere jer je novac dat svima, ta mera je, ističe on, jako uticala na smanjene nejednakosti i siromaštva u Srbiji.
Podsećamo, za isplatu pomoći od 100 evra svima koji su se prijavili, Vlada je potrošila 600 miliona evra, što su ekonomisti kritikovali kao meru bez efekta.
"Meni se ta mera (100 evra) uslovno dopala jer pokazuje snagu osnovnog dohotka u ovakvim situacijama. Naše vlasti, naravno, nisu imale svest o tome, mislili su da će tako da povećaju tražnju", kaže on i dodaje da je mera pomogla da se nadoknadi gubitak koji je imalo mnogo ljudi.
"Ja lično ne bih imao ništa protiv da se ponovi 100 evra, ali deci, ne penzionerima".
On ocenjuje da ga aktuelna situacija sa povećanjem penzija podseća na 2009. godinu.
"Sad su podigli penzije, što veoma liči na 2009. godinu kad su dobili povećanje, a dobili su još jedno vanredno. Sad opet to rade u istoj situaciji", kaže profesor Arandarenko.
On raniju jednokratnu pomoć penzionerima od 4.000 dinara označava kao "nepotrebnu i razbacivanje".
"Bolje da su deci dali pare. Da su dali deci, siromaštvo dece bi palo jer je siromaštvo veće među decom nego penzionerima. Deca su boljka i u normalnim okolnostima", kaže on.
Poredeći ovu krizu sa 2009. godinom, on kaže da je sve slično, čak se i balon cena nekretnina ne smiruje.
"Ova zima će biti gora nego 2009. godine i vlasti bi morale da misle o kategorijama stanovništa koje su dosad nekako preživele", navodi on. On dodaje da su druge zemlje tu napravile pomak u odnosu na nas jer su nadoknadile minus kategorijama stanovništva koje su imale veliki gubitak zbog pandemije.
Neke zemlje su isplaćivale dvostruki iznosi socijalne pomoći, oni koji su otpušteni njima je odbravana pomoć za nezaposlene ili jednokratna pomoć bez obzira što nemaju pravo na to.
Međutim, Srbija je pre dve godine smanjila naknadne za nezaposlenost. Ona više nije 80 odsto minimalne bruto plate, nego je sada oko 67 odsto, navodi on.
"Oni koji sada dobijaju naknadu za nezaposlenost ne dobijaju bogzna šta. A najveći broj nezaposlenih (prethodno radili na ugovor o delu ili PP poslove, prim. novinara) nema pravo na naknadu, dok su u drugim zemljama dobili naknadu".
On podseća i na građane koji su radili u u inostranstvu, njih oko 150.000, koji su se vratili jer su bili u inostranstvu na crno, i na nekim slabim ugovorima.
"Ima onih koji su navikli da organizuju svoj život oko tromesečnih ili šestomesečnih mesečnih poslova u Nemačkoj, Crnoj Gori, Hrvatskoj. A sad to nema", kaže Arandarenko i dodaje da ima načina da se oni registruju tako što bi dokazali da su imali dozvolu boravka za vreme pandemije u nekoj od stranih zemalja.
I treba deci da se da. Ja i suprug ne radimo a imamo dvoje male dece od osam i cetiri godine. Naravno da bi trebalo deci da se da, nama bi itekako ta pomoc znacila u ovoj situaciji.
Bices i ti jednom penzioner.Ali bi voleo da budes sa malom penzijom pa da vidim kako bi izlazio kraj s krajem.Po tvome bi najbolje bilo da penzioneri ne postoje.
postoje penzioneri koji žive sa 2.500 din mesečno, zbog izvršitelja a ima penzija oko 10.000 din
BILO BI SUPER KUPILA BI SLUSNI APARAT.
Staje sa onima zaposlenima u socijalnoj zastiti koji su isto kao i sestre medecinske i negovateljice nosili teret pandemije a zauzvrat nisu dobili nista a ovi su dobili povecanje od 10 posto sramota klasiranje radnika
Pomoc nezaposlenima s biroa 14000 din. Kao teh.visak dobijam toliku pomoc s biroa. Pa eto recite mi kako od toga da se prezivi ?
Penzioneti sa penzijama do 20000 din su ugrozeni jer su bolesni uglavnom i ne mogu da zarade dodatno. Svi ostali zdravi i pravi imaju sanse. Ciscenje staba 500 din sat dnevnice 2500 din min za fizicki posao ali nece niko da radi.
Za decu treba uvesti tri puta veci deciji dodatak.
Moja majka 83 god bolesna dok kupi lekove i plati komunalije ima samo za hleb i corbu.
Na zalost u ovoj drzavi kde je prosecna penzija 25000 je tesko ziveti posto si star i bolestan.Razumem da treba i deci ali nerazumem da roditelj u tim godinama neradi i kuka.Duso ja imam 61 i jos radim a ti cekas od drzave.Zamisli se malo i nemoj vise da se brukas
U ovoj drzavi treba da su deca na prvom mestu,svaka cast penzionerima ali imali su ceo zivot pred sobom kako su radili tako su i zaradili,deci treba dati volju i podrsku.ima penzionera koi mogu rep konju iscupati i jos treba da im se da pomoc.Na selima deca zaradjuju u dnevnicu na njivama da bi imali za skolu i netreba im pomoci,treba dati penzionerima da uzivaju
Penzionere treba ukinuti
Bilo bi pametno.. ionako penzioneri imaju svaki put povećanje i koliko puta.. a deci i nezaposlenima ništa!
Mogli bi malo da se sete i invalidnih lica da se i njima da neka pomoc
Kako treba deci tako i penzionerima ali do 18-20hiljade primanja. Moja svekrca prima od muza penziju 6hiljade oba dela zajedno. Invalid je vez noge,ali nema vise pravo na pomoci,jer kako kazu, sama se krece. Zalosno sta sve ima u Srbiji. Drzava moze i zna ko koliko ima primanja i samo njima da da novcanu pomoc
Svidja mi se ideja pošto su penzionerima po par puta davali jednokratne pomoći, da sad na redu dodju i deca jer čemu drugačije opravdati slogan za našu decu epa gospodo na vlasti ispravite se sada...