Objavljena je rang-lista penzionera koji ispunjavaju uslove za odlazak na besplatnu banjsku rehabilitaciju o trošku Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje. A za koje banje vlada najveće interesovanje, otkrio je dr Aleksandar Milošević, zamenik direktora PIO fonda
- Kao i uvek naši penzioneri su bili ažurni. Podneli su veliki broj zahteva za besplatan oporavak i rehabilitaciju banjama. Tačnijenegde oko 60.000 čak i više zahteva je podneto, a od toga će ove godine put banja krenuti 21.500 do 22.000 penzionera- rekao je dr Milošević.
Svi oni koji se nisu našli na ovoj rang listi, a žele da upute prigovor nadležnoj komisiji to mogu da učine sledeće nedelje, od 4. do 8. marta.
-Penzioneri mogu da podnesu žalbu ukoliko nisu zadovoljni i nisu se našli na spisku onih koji će otići u banje. Sledećih 4 do 5 dana komisija će pregledati njihove žalbe i 14. marta će biti utvrđena i objavljena konačna rang lista za one penzionere koji su ostvarili pravo na boravak u banjama - kaže dr Milošević, prenosi K1.
Nakon 14. marta kada bude objavljena konačna rang lista,prva grupa penzionera kreće put banja već od 1. aprila.
- Već do 1. aprila, odnosno do kraja marta, prvi penzioneri krenuti put banja na ovaj oporavak. Ono što je značajno, da smo u okviru društvenog standarda penzionera, gde je fond svake godine 0,1% od ukupnih planiranih izvornih prihoda fonda opredeljivao za društveni standard penzionera.Ove godine, osim izuzetno dobre naplate doprinosa, urađena je izmena zakona o penzijsko- invalidskom osiguranju, tako da nije 0,1%, nego 0,15%, što je automatski značilo veći iznos sredstava, odnosno skoro 50% više penzionera će ove godine otići u banje nego prošle godine.
Procedura za podnošenje žalbe
Svi oni koji se nisu našli na listi, a žele da podnesu žalbu, odnosno prigovor, to mogu uraditi u filijalama PIO fonda i u udruženjima penzionera.
- Žalbu će, kao što sam već rekao, komisija razmatrati i na osnovu njihovih prigovora doneće konačnu rang listu 14. marta - rekao je.
Tradicionalno, najveće interesovanje vlada za Vrnjačku Banju
Godinama unazad, najveća potražnja je za Vrnjačkom banjom, Banjom Koviljačom i Sokobanjom.
- 25 zdravstvenih ustanova koji su kako u planu mreže, tako i u našem pravilniku i svih 25 ustanova će ove godine primati naše penzionere. Kao što ste već rekli,najveća potražnja je za Vrnjačkom Banjom, Koviljačom, Vrdnikom, Termalom, da ne ispustimo neku banju.Za sve banje postoje interesovanje, ali za neke banje kapaciteti koje su nam banje dale nisu u mogućnosti da prime sve penzionere koji su izrazili želju da se oporavljaju i rehabilituju u tim banjama - kaže dr Milošević za K1.
"Kada penzioner ode u banju, odmah se pregleda"
Boravak u banjama je tačno preciziran pravilnikom i ugovorom koji se svake godine potpisuje sa banjom.
- Naime, kad penzioner ode u banju, on se odmah pregleda,zdravstvene službe svih zdravstvenih ustanova u koje dolaze rade opšti pregled, EKG, laboratorijske analizei na osnovu toga se utvrđuju neke od minimum tri fizikalne rehabilitacije koje će naši penzioneri dobiti u prilikom boravka u banjama - objašnjava.
PIO fond snosi sve troškove
Naglašava i da PIO fond snosi sve troškove boravka u banjama.
- Kako smeste penzionera, ishranu, boravak u banji, tako snosimo i putne troškove, a za one naše penzionere kojima je neophodna pomoć, odnosno pratilac, što je opet precizno definisano pravilnikom koji ima pravo na pratioca,apsolutno su svi troškovi i pratioca i naših penzionera pokriveni- rekao je dr Milošević za K1.
Pravo na besplatnu rehabilitaciju u zdravstveno-stacionarnim ustanovama i banjsko-klimatskim lečilištima, u trajanju od 10 dana, imaju korisnici starosnih, invalidskih i porodičnih penzija, koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije i čija penzija iznosi do 39.850 dinara.
Pravo da se jave na oglas imaju svi korisnici penzija koji, osim penzije koja je do 39.850 dinara, nemaju druga lična primanja i koji nisu koristili rehabilitaciju počev od oglasa za 2020. godinu.Pravo da se jave na oglas imaju i korisnici penzija koji su to pravo ostvarili primenom domaćih propisa i koji primaju penziju iz inostranstva (preračunato po srednjem kursu NBS na dan 31.12.2023. godine 1€ = 117,1737 dinara), pod uslovom da zbir tih penzija iznosi do 39.850 dinara.
Uz prijavu, potrebno je podneti:
- penzijski ček;
- dokaz o visini penzije iz inostranstva (izvod banke, potvrda inostranog nosioca socijalnog osiguranja i drugo);
- popunjenu prijavu sa izjavom, na propisanom obrascu, gde želi da koristi rehabilitaciju, da osim penzije korisnik nema drugih ličnih primanja, da nije koristio rehabilitaciju po oglasu u 2020, 2021, 2022. i 2023. godini i da ovlašćuje Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje da u njegovo ime i za njegov račun zaključi ugovor o poslovnoj saradnji sa ustanovom u kojoj će koristiti pravo na rehabilitaciju;
- raspoloživu medicinsku dokumentaciju, ukoliko je korisnik poseduje (nije obavezna).
Ostavi komentar