Tekst objavljen: 28.12.2024 18:00        


Već sada svaka treća firma nema nameru da ulaže u pogon u Nemačkoj. Cena energije i radne snage, porezi i propisi... Ako Nemačka hoće ekonomski rast, onda to ovako neće ići

Nemačka preduzeća upozoravaju: „Ovde su troškovi previsoki“


Nemačka privreda strahuje od sve većeg egzodusa kompanija u narednoj godini. „Izmeštanje proizvodnih pogona u inostranstvo već je počelo“, kaže predsednik Saveznog udruženja veleprodaje, spoljne trgovine i usluga (BGA) Dirk Jandura. „Velike kompanije se sele, srednja preduzeća trpe ili se zatvaraju. Ovo je proglašenje bankrota za Nemačku kao poslovnu lokaciju“, rekao je Jandura za agenciju Rojters.

Razlozi za to su strukturalne prirode, a pre svega bi mogle da budu pogođene energetski intenzivne grane industrije, kao što su hemijska, metalska i mašinogradnja. „Kod njih su troškovi jednostavno previsoki“, kaže Jandura.

Na udaru su, međutim, i porodična preduzeća srednje veličine. „Ako se ekonomski preokret ne pokrene odmah nakon izbora u Nemačkoj (u februaru), biće sve više kompanija koje će se seliti u inostranstvo“, kaže predsednica udruženja porodičnih preduzeća Mari-Kristine Osterman. I dodaje: „Energetski intenzivni sektori i prerađivačka industrija, koji se već sada bore s visokim troškovima i regulatornim preprekama, posebno bi bili pogođeni zbog daljeg zastoja. Gubici radnih mesta i prihoda zaposlenih pogodile bi zatim sve privredne grane koje zavise od potrošnje“, upozorava Osterman.

„Mnogo novih opterećenja i intervencija“

Nemačka trgovinska i industrijska komora (DIHK) ocenjuje da je reč o strukturnoj krizi, jer ključni okvirni uslovi poslovanja u Nemačkoj više nisu konkurentni. „Kompanije u ovoj zemlji morale su poslednjih godina da se nose s mnogo novih opterećenja i previše vladinih intervencija“, kaže predsednik Komore Peter Adrijan. „Njihovo poverenje u Nemačku kao lokaciju poslovanja je stoga na najnižem nivou.“

To je posebno vidljivo kada je reč o investicijama – one su ove godine oko šest odsto ispod nivoa pre korone. „I taj opadajući trend se nastavlja“, naglašava Dirk Jandura. Pozivajući se na jedno istraživanje koje je sprovela Komora DIHK, on navodi: „Trećina kompanija planira da smanji svoje investicije. To nije dobra perspektiva za budući rast.“ Skoro 90 odsto investicija u Nemačkoj dolazi iz privatnog sektora.

„Moramo da pazimo da Nemačka ne nastavi da pada“, kaže predsednik Komore Peter Adrijan i dodaje: „Mi smo na dnu Evrope po rastu.“

Nemačka trgovinska i industrijska komora očekuje nulti rast u 2025. godinu. „To bi bila treća godina zaredom bez realnog rasta našeg bruto domaćeg proizvoda – što je ekonomska suša jedinstvena u istoriji Savezne Republike Nemačke“, kaže Adrijan. On ipak naglašava da, uz prave odluke i zaokret u ekonomskoj politici, postoji šansa da se krene na put rasta.


„Naša infrastruktura je od juče“

Nemačko digitalno udruženje „Bitkom“ poziva političare da promene kurs. „Da bi se kompanije zadržale, a investicije stimulisale, potrebne su ciljane političke mere“, kaže predsednik „Bitkoma“ Ralf Vintergerst. To po njemu podrazumeva smanjenje birokratije i digitalizaciju administracije, uključujući i stvaranje digitalnih identiteta za pravna lica. „Potrebne su nam i mere za borbu protiv nedostatka IT-stručnjaka i smanjenje preteranih propisa“, kaže Vintergerst.

Cene energije, koje su veoma visoke u poređenju s drugim zemljama, posebno su odvraćale energetski intenzivne kompanije, kao što su npr. data-centri. „A oni su nam hitno potrebni za pouzdanu i sigurnu digitalnu infrastrukturu“, kaže predsednik „Bitkoma“ i poručuje: „Sve u svemu, potrebno nam je da se podstakne politika digitalizacije.“

Savezno udruženje veleprodaje, spoljne trgovine i usluga navodi da su nedostaci po pitanju konkurencije uzrokovani visokim cenama energije, poreskom politikom i troškovima rada. „I uz sve to se npr. vozači kamiona osećaju nelagodno kad voze preko nekog nemačkog mosta“, kaže predsednik Udruženja Dirk Jandura. „Naša infrastruktura nije infrastruktura sutrašnjice, već infrastruktura od juče.“

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
troškovi proizvodnje Nemačka nemačka privreda ekonomska kriza

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana