Svetsko naftno tržište ne miruje to se najbolje vidi na cenama sirove nafte koje su beležile dvonedeljni rast, a juče popodne na berzama obrt - ponovo pad cena. Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović rekao je za RTS da promena cene nafte neće uticati na današnju cenu goriva, tako da treba sačekati na uticaj ove reakcije.
Zaljuljano je i svetsko naftno tržište. OPEK je objavio da povećava proizvodnju a više od 100 rafinerija u svetu planira zatvaranje. Posle dvonedeljnog rasta cena barela na berzama, juče je skliznula za sedam posto. Pored cenovnih oscilacija najavljene američke sankcije NIS-u na srpsko tržište unele su neizvesnost.Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović rekao je za RTS da nervoza na tržištu može da izazove ovakav veliki pad ili bilo kojuvelikupromenu na tržištu. "Znači, ovoga puta neizvesnostšta će biti sutra, je zaustavila trgovinu i dok se zaustavlja imate velike viškove u ponudi i cena pada. To je neminovno. Ovakve situacijesuse dešavale i u poslednjih godinu, dve. Ako se setite kada je sukob između Irana i Izraela pretio da eskalira, tada je promena bila jednako brza kao ova sada. Ne u jednom, nego u nekoliko dana se desila i daleko veća promena cene. Globalno naftno tržište je jedna od retkih roba koje tako reaguju, tako naglo i tako burno“, objašnjava Mićović.
Cene na pumpama
U protekle dve sedmice cene derivata ponovo rastu na našim pumpama, koje su od početka godine uglavnom beležile sniženja."Današnja promena cene sirove nafte svakako neće uticati na cenu goriva danas, ali i u nekom narednom periodu ćemo videti. Zapravo u formuli za izračunavanje te cene, pošto država određuje maksimalno dozvoljenu cenu derivata nafte, uvrštavaju se petodnevne kotacije benzina i dizela, ne sirove nafte. Tako da to treba sačekati na uticaj ove reakcije“, navodi Mićović. Govoreći o našem tržištu koje ima drugu vrstu poremećaja, Mićović kaže da su se zalihe povećavale u vremenu kada su cene goriva padale."Tako da posle maksimuma zaliha kada su dostigle sve naftne kompanije, pre svega uvoznice i NIS, recimo cena dizela, u toku marta, pala 9 dinara. Znači, sve te zalihe koje su kupljene po nekoj višoj ceni, danas su obezvređene i to unosi ozbiljne probleme u funkcionisanju samog tržišta, što se ne odnosi na kupce. Kupci vide da ima dovoljno goriva i da su cene u skladu sa tim promenama“, kaže on. Ali za uvoznike i proizvođače, ovaj pad cena pri tako velikim zalihama je nešto što je vrlo neprijatno i kvari poslovanje, dodaje Mićović.
Najavljene sankcije NIS-u, novi rok 28. april
Iz perspektive Naftne industrije Srbija, njihov problem u poslovanju se dodatno produbio i zaista to unosi veliku neizvesnost u rad NIS-a, kaže Mićović. "Pošto znamo koliko je tržišno učešće proizvoda iz Rafinerije nafte Pančevo u Srbiji, onda to unosi jednu neizvesnost i nemir na celo tržište. Ako izuzmemo veliki NIS-ov uvoz koji je bio vezan za remont rafinerije, pošto je rafinerija stala na dva meseca, marta 2024. godine je uvezeno oko 29.000 tona derivata nafte od strane uvoznika, a marta 2025. je 66.000 tona. Znatno više je uvezeno u toku marta. Ta činjenica menja cenovni miks na našem tržištu“, objasnio je Mićović. Prema njegovim rečima, on nije više isti kao ranije, zato što imate veći udeo uvoznih roba. "I to bi moralo negde da se uzme u obzir da se ne bi ugrozilo snabdevanje u budućem periodu. Za potrošače, naravno, interes je što niža cena, ali kada ta cena ne uvaži realno ono što je na tržištu, jer država određuje cenu, ako ne uvaže tu realnost, u nekom narednom periodu može doći do poremećaja uvoza, a to nam je u ovom trenutku najmanje potrebno“, napominje Mićović.
Koliko su naftne kompanije spremne u slučaju primene sankcija
Mićović kaže da kompanije imaju odgovor, ali podseća da je tri godine na snazi uredba o ograničenju visine cena derivata nafte."Odgovor postoji, ali odgovor ne može da bude nikada takav da, ako se NIS isključi s ovog tržišta, da tržište i dalje ostane redovno snabdeveno. Jako je važno da taj neki udeo, može da bude i nešto manji, ostane kao okosnica snabdevanja tržišta. A uvoznici, videli ste u primeru iz marta, su spremni da povećaju. Postoje neka ograničenja u logistici. Znači, koliko god oni imali derivata nafte, logistika jeste ograničenje, pre svega mislim, na transportne kapacitete, i na skladište, i na otpremu“,navodi Mićović. Ističe da su kapaciteti Naftne industrije Srbije veoma značajni. Naftno tržište je od korone naovamo u nekoj vrsti poremećaja, znači i 2020. godine i 2022. kad je krenuo sukob u Ukrajini, pa sve do danas ti poremećaji se nižu jedan za drugim i vrlo su velikog intenziteta, zaključio je Mićović.
Ostavi komentar