Cena paket aranžmana, koji su namenjeni pružanju odmora najbolje vrednosti, u zemlji ili inostranstvu, porasla je za 12,4 odsto u celoj EU
Najveći broj radnika koji ove godine ne mogu da priušte odlazak na godišnji odmor nalazi se u Rumuniji (43 odsto) i Grčkoj (37 odsto), a skoro pa u korak slede ih Mađarska, Italija, Hrvatska i Kipar.
Cena paket aranžmana za godišnji odmor je 12,4 odsto veća nego prošle godine kada je cena rasla za 11,5 odsto, pokazuje analiza podataka Eurostata, Evropske konfederacije sindikata (ETUC) i Evropskog sindikalnog instituta. Kako smatraju u ETUC-u ovog leta neće biti odmora od krize troškova života, s porodicama koje će se suočitis najvećim povećanjem troškova odmora i boravaka u istoriji.
Kasirka neće ići na more, odnosno tamo će u najboljem slučaju raditi, tako se može parafrazirati ovo leto koje će ostati zapamćeno porekordnom povećanju troškova godišnjeg odmorai sve većem broju radnika u Evropi koji ga ne mogu priuštiti.
Cena paket aranžmana, koji su namenjeni pružanju odmora najbolje vrednosti, u zemlji ili inostranstvu, porasla je za 12,4 odsto u celoj EU između januara i maja, i to nakon povećanja od 11,5 odsto prošle godine, pa se potvrđuje da širom Evrope tokom ovog leta kriza troškova života utiče na cenu godišnjih odmora: u prvih pet meseci 2023. godine iste su rekordno visoke, dok je, na primer, poslednje veće povećanje zabeleženo 2015. godine kada je godišnji rast iznosio 7,2 odsto, s tim da se merenja vrše od 1996. godine.
Šta to znači za radnike u uslovima krize troškova života? Prema ovoj analizi oko 19,5 odsto zaposlenih ljudi ne može priuštiti nedelju dana izvan kuće, što iznosi 38 miliona ljudi. Na listi najpogođenijih radnika u tom smisluvisoko mesto zauzimaju i hrvatski radnici.
Ostavi komentar