Šta kažu zakonski akti?
Neporezivi iznos dnevnica za službeni put u inostranstvo od 1. januara 2025. godine iznosi 90 evra, a sve preko toga podleže plaćanju poreza na zarade po stopi od 10 procenata, ali bez dodatnih doprinosa za socijalno osiguranje.
Jedan računovođa je na svom TikTok kanalu prokomentarisao da li je moguće, primera radi, isplaćivati dnevnice od 900 evra dnevno za službeni put.
"Poreska uprava često ovakve isplate tretira kao prikrivenu zaradu, što može rezultirati dodatnim obavezama za poreze i doprinose", objašnjava on.
On savetuje da je dobro izbegavati nerealno visoke dnevnice za službeno putovanje kako bi se izbegli potencijalni problemi sa Poreskom upravom.Ovo je velika promena u odnosu na 50 evra koliko su do sada bez poreza plaćali poslodavci svojim radnicima, a ova cifra se sada prvi put promenila još od 2016. godine.
Troškovi prevoza obuhvataju sve rashode vezane za korišćenje prevoza, uključujući avionske karte, vozne ili autobuske karte, ili troškove korišćenja sopstvenog automobila.U slučaju korišćenja privatnog vozila, naknada se često izračunava na osnovu pređenih kilometara, prema važećim tarifama. Poslodavci su obavezni da obezbede povrat svih troškova prevoza uz adekvatnu dokumentaciju, kao što su računi ili putni nalozi.
Zaposleni koji idu na službeni put imaju pravo na potpunu nadoknadu troškova koji su neophodni za izvršenje poslovnih zadataka. Da bi ostvarili ova prava, zaposleni su dužni da podnesu odgovarajuću dokumentaciju, uključujući putni nalog, račune za smeštaj, prevoz i druge usluge, izveštaj o službenom putu.
Ostavi komentar