- Oko 60 odsto aranžmana kineskih turista u februaru i martu je otkazano, a ukupna šteta će tek da se procenjuje - kaže ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić
Ministar Ljajić je rekao da u Srbiju pojedinačno dolaze kineski turisti i dodaje da je za za februar i mart otkazano oko 60 odsto grupnih aranžmana.
Dobro je, ističe, što još nema otkazivanja za drugu polovinu aprila kada u Srbiju dođe najveći broj turista iz Kine.
- Konačna šteta će moći da se kaže tek kad prođe kriza -rekao je ministar.
Navodi da evropska turistička komisija procenjuje da će kineskih turista u Evropi biti manje od sedam do 25 odsto.
- Veliki je raspon jer se ne zna koliko će trajati kriza, to znači da će biti manje za od milion do 3,7 miliona turista. Avio-kompanije dosta trpe, procenjuje se da će samo u prvom kvartalu šteta za njih biti između četiri i pet milijardi dolara -kaže ministar turizma.
Četiri tačke kriznog plana
Ljajić ukazuje da država priprema krizni plan mera aktivnosti kako bi nadoknadila novac zbog nedolaska kineskih turista.
- Moramo da se preorijentišemo na najbrže rastuća tržita, prošle godine su to bila rusko i nemačko trižište. Zatim jače kampanje za region. Moramo se okrenuti nekim novim tržištima odakle nije bilo turista, i četvrto je da računamo na rast broja domaćih turista, zato je važna akcija sa vaučerima -istakao je ministar turizma.
Najavljuje da će Vlada u četvrtak doneti odluku za preraspodelu sredstva za novih 60.000 vaučera.
- Činimo sve da umanjimo štetu zbog nedolaska turista - napominje ministar dodajući da Srbija neće uvoditi mere zabrane prema kineskim turistima, poput Rusije koja je zabranila ulazak kineskih turista.
Ostavi komentar