Tekst objavljen: 29.11.2024 16:40        


Najčešće dileme početnika u biznisu su kako unaprediti startap ideju, ostvariti prvu prodaju ili izlazak na strano tržište

Koje su najveće dileme osnivača startap-ova?


Oni su imali priliku za edukciju i povezivanje sa investitorima proteklog Startap vikenda na Divčibarama, koji desetu godinu zaredom organizuje kompanija "EY Srbija".

Ogrlica uz koju vlasnik psa može da komunicira s ljubimcem ili pasta za zube kao zamena za vitaminske suplemente možda deluju kao odlične poslovne ideje, ali još su daleko od stabilnih biznisa.

"WellPet.ai je alat koji pomaže vlasnicima pasa da razumeju emocionalno stanje, potrebe i signale koje njihov ljubimac šalje", kaže pokretač startapa Nikola Milanović.

Istakao je da su segmenti koje želi da unapredi u kompaniji poslovanje i finansijski deo.

Vladimir Vukićević iz startapa "Better and Batter" kaže da je krajnji cilj njegove kompanije da naprave svest bez pilula, kapsula, dodataka i da sve to može da se uklopi u svakodnevne navike.

"Tražimo nove distributere, nove prodavnice, nove ideje gde možemo mi da prodajemo naše", priča Vulićević.

Mentorski rad

Startna pozicija je Startap vikend. Za intenzivnih 50-ak sati, 10 početnika u biznisu savetuje 10 mentorskih timova iz gotovo svih oblasti – od novih tehnologija, finansiranja, marketinga, do pravnih, poreskih pitanja, motivacije...

"Čisto zbog samog kredibiliteta, najbolje da vi imate nekog ko non-stop nešto testira", rekao je jedan od mentora iz gotovo svih oblasti.

Veljko Jovičić, jedan od mentora, ističe da su predstavnici startapova istakli korisnost radionica na Divčibarama u razmeni ideje sa kolegama i partnerima.

"Mogu da čuju iz prve ruke investitore i njihov ugao posmatranja i mogu da čuju nas savetnike koji im prenosimo iskustvo koje imamo sa globalnim tržištem", kaže Jovičić.


Unapređivanje poslovnog okruženja

Početnike i mentore od 2015. okuplja kompanija koja i globalno i lokalno želi da unapredi poslovno okruženje.

Više od tri decenije biraju najuspešnije preduzetnike, a uz ovaj program uspeli su i da ih stvore.

"Naš kolega koji je bio u odeljenju koje se bavi transakcijama 2016. godine je odlučio da se otisne u svoje preduzetničke vode i da se ohrabri da sam napravi svoje poslovno rešenje", priča Mila Bjelaković iz "EY Srbija".

Objašnjava da je bivši kolega kasnije došao "EY Srbija" i bio je među prvim startapovima koje su mentorisali.

"Danas je jedan od mentora koji priča sa istih nekih 10 startapova", ističe Bjelaković.

O potrebi za sličnim programima ukazuje ovogodišnji Startap-skener, po kojem je najveći broj startapova i dalje u fazi testiranja proizvoda ili u fazi rasta, a čak dve trećine ih još nije profitabilno.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
startup startapovi biznis pokretanje biznisa dileme

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana