Tekst objavljen: 26.04.2025 18:00        


Kalifornija je pretekla Japan i postala četvrta najveća ekonomija na svetu, izjavio je guverner Gavin Nevsom, upozoravajući na pretnju koju predstavljaju carine predsednika Donalda Trampa za brzo rastuće bogatstvo tehnološke sile

Kalifornija pretekla Japan i postala četvrta ekonomija sveta


Prema preliminarnim podacima Američke kancelarije za ekonomske analize, nominalni bruto domaći proizvod (BDP) Kalifornije dostigao je 4,1 bilion dolara u 2024. godini, što je malo više od japanskih 4,02 biliona dolara BDP-a u istom periodu, kako je zabeležio Međunarodni monetarni fond.

To znači da samo Sjedinjene Američke Države, Kina i Nemačka imaju veće ekonomije od Kalifornije, koja je zabeležila rast od 6 odstoprošle godine, što je više od svih ovih zemalja, kako se navodi u saopštenju. Kalifornija, najnaseljenija američka država sa oko 40 miliona stanovnika, činila je 14 odstobruto domaćeg proizvoda (BDP) Sjedinjenih Američkih Država u 2024. godini, prema podacima vlade, što je uglavnom rezultat razvoja Silicijumske doline, kao i sektora nekretnina i finansija.

Prošle nedelje, guverner Nevsom je tužio Trampa zbog korišćenja vanrednih ovlašćenja za jednostrano uvođenje širokih globalnih tarifa, za koje je guverner rekao da su naškodile kalifornijskim porodicama i preduzećima. Tužba, koja je podneta saveznom sudu 16. aprila, tvrdi da Tramp nema ovlašćenje da uvede carine na Meksiko, Kinu i Kanadu, niti carinu od 10 odstona uvoz iz ostatka sveta.


"Ove tarife, koje uzrokujunepopravljivu štetu Kaliforniji, najvećoj ekonomiji, industrijskoj i poljoprivrednoj državi u zemlji, poremetile su lance snabdevanja, inflisale troškove i nanele milijarde dolara štete državi",izjavio je Nevsom u saopštenju u kojem je najavio tužbu.

Tužba tvrdi da je Trampovo pozivanje na Zakon o međunarodnim ekonomskim vanrednim ovlašćenjima (IEEPA) za uvođenje tarifa nezakonito i bez presedana, i da takva opsežna akcija zahteva odobrenje Kongresa. Kroz IEEPA, Kongres je 1977. godine predsedniku dao široka ovlašćenja za nametanje sankcija zemljama, kontrolu izvoza, regulaciju finansijskih transakcija i zamrzavanje stranih imovina pod deklaracijom vanredne situacije, ali zahteva da izvršna vlast konsultuje i izveštava Kongres pri korišćenju ovih ovlašćenja.

Kalifornija je 2024. godine obavila trgovinu u vrednosti od gotovo 675 milijardi dolara, a Meksiko, Kanada i Kina su joj tri najveća trgovinska partnera, prema podacima države. Više od 40 odstokalifornijskog uvoza dolazi iz ovih zemalja, što čini 203 milijarde dolara od ukupnih 491 milijarde dolara uvoza prošle godine.

Još dvanaest država je u sredu tužilo Trampovu administraciju zbog nezakonitog nametanjaporeza Američkim građanima putem tarifa, u tužbi koju je Bela kuća nazvala lovom na veštice.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kalifornija japan svetska ekonomija sjedinjene američke države

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana