Tekst objavljen: 20.11.2024 16:00        


Šta kaže statistika?

Evo ko na Balkanu najviše uspeva da uštedi


S obzirom na Svetski dan štednje, Hrvati su pokazali impresivne rezultate kada je reč o štednji, a ukupna finansijska imovina građana iznosi više od 90 milijardi evra. Ovaj iznos je dovoljan da se osam puta kupi cela INA ili da se vrati gotovo 80 procenata hrvatskog javnog duga.

U poslednjih godinu dana, građani su povećali stanje na svojim računima za više od dve milijarde evra. Martina iz Zagreba otkriva da svakog meseca uštedi oko 500 evra, dok Meri izdvaja trećinu svojih primanja i sve čuva u banci.S druge strane, Katarina priznaje da nekad potroši sve što zaradi.

Analize pokazuju da štednja zavisi od zaposlenosti: gde ima posla, tamo se i štedi. Prema rečima Vanje Dominković, voditeljke Odela za finansijske institucije i makroekonomske analize pri HGK, Istarska županija prednjači s više od 14.000 evra po stanovniku, dok je na dnu Vukovarsko-sremska županija sa 4.600 evra po stanovniku.

Ukupna finansijska imovina Hrvata porasla je za 7 procenata u odnosu na prethodnu godinu. Od toga, gotovo 40 milijardi evra se čuva u bankama, dok ostatak leži u penzionim fondovima, osiguranju, nekretninama i drugim alternativama poput državnih trezora i obveznica.


Čak 155.000 građana je pozajmilo svoj novac državi, investirajući više od 4,6 milijardi evra u vrednosne papire. Stručnjaci, poput Nika Maričića, ukazuju na to da su nekretnine i zlato postale izuzetno atraktivne investicije u poslednjim godinama, s obzirom na visoke stope rasta cena.

Usled smanjenja inflacije i usporavanja ekonomije eurozone, Evropska centralna banka je po treći put smanjila ključne kamatne stope za 25 baznih poena. Kamatne stope za nove kredite kreću se od 0,01 posto, dok se kod oročenja na tri meseca javljaju akcije sa kamatama do 3,30 posto.

Uzimajući u obzir razlike u kamatnim stopama, prinos na oročenih 10.000 evra može značajno da varira, a stručnjaci ukazuju da se u nekim bankama može dobiti kamata od samo 10 evra, dok druge nude i do 350 evra.

Procene pokazuju da Hrvati drže još najmanje 500 miliona evra u gotovini, a neki svoj novac čuvaju "u slamarici".



Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
štednja novca balkan bivša jugoslavija Hrvatska

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus