Nemačka preduzeća su kroz pandemijsku krizu uglavnom prošla glatko, prevashodno zahvaljujući državnim subvencijama
Narednih godina, međutim, preti više bankrota, posebno velikih firmi, procenila je osiguravajuća kuća Alijanc trejd (Allianz Trade).
Više je uzroka takvog trenda - rat u Ukrajini, novo pandemijsko zatvaranje u Kini, prekinuti lanci snabdevanja, nestašice, veći troškovi rada i više cene, posebno energenata i sirovina.
Iako kompanija u poslednje vreme postojano registruje manje slučajeva, već nekoliko godina ide trend veće insolventnosti, kažu ekonomisti Alijanc trejda.
"Preduzeća ne treba da se zavaravaju da su sigurna. Kad dođe do kraha, to je to," rekao je šef Alijanc trejda za Nemačku Milo Bogerts (Bogaerts). Tačno je, dodao je, da je broj insolventnih firmi 2021. pao dvanaestu godinu za redom, ali su zato dugovi bankrotiranih firmi i štete koje iz tih bankrotstava proizilaze rekordni.
Šta to znači? Da je sveukupno gledano bankrota manje, ali su zato tu ona posebno velika, objasnio je Bogerts.
Ukupna dugovanja svih insolventnih firmi u Nemačkoj su prošle godine porasla treću godinu za redom i to za 10,5 odsto na 48,1 milijardu evra, što je najviše od 2009. godine, kada je zabeležen rekord od 73 milijarde evra. Prethodnih godina su dugovi već enormno porasli - 2019. za 25,7 odsto i 2020. za 65,3 odsto.
Broj firmi kojima preti bankrot je pao. "Iako je mnogo izazova, finansijsko stanje nemačkih preduzeća je sada prilično snažno, a samim tim i njihova otpornost," rekao je Bogerts. "Udeo onih koja su pod pretnjom bankrota je prošle godine pao na šest odsto, a državna pomoć ide dalje."
Ove godine, procenjuje Alijanc trejd, broj insolventnih firmi će blago da poraste, za četiri odsto na oko 14.600, ali sledeće će ih biti za 10 odsto više, odnosno 16.130. Pritom će ih krajem 2023. još biti znatno manje nego pre krize.
Međutim, ekonomisti kažu da je država pomaganjem kompanijama u vreme pandemije broj bankrota "veštački" smanjila što se ne uklapa u ukupno stanje privrede. Uz razne oblike finansijske pomoći, u vreme pandemije su uvedena i posebna pravila o podnošenju zahteva za stečaj, što je sprečilo talas bankrota.
Ostavi komentar