Tekst objavljen: 02.04.2025 16:45        


Francuzi su navikli da na svake tri godine menjaju auto i da ga plate 50.000 evra, a onda dođu Kinezi koji kažu - ne moraš da platiš 50.000, kod nas je 20.000. Upravo to je jedan od ključnih razloga zašto se danas zatvaraju evropski pogoni autoindustrije

Dok evropski auto giganti zatvaraju fabrike, Kinezi osvajaju tržište: U čemu je tajna? Xiaomi SU7, kineski električni automobil



Gigant kakav je Voksvagen najavio je zatvaranje najmanje tri fabrike, a samim tim i ukidanje na desetine hiljada radnih mesta.

Automobilska industrija, uključujući i čuveni BMW, suočava se sa ozbiljnim padom profita i neizvesno je da li će se ikada vratiti na prethodni nivo. Sve ove promene nastupile su sa pandemijom koronavirusa, smatra Dušan Uzelac urednik portala „Kamatica“, kada su kupci promenili navike, a u međuvremenu je došlo i do tehnoloških inovacija:

- Automobili su se u Evropi menjali na dve do tri godine i na taj konzumerizam se autoindustrija navikla, međutim, to se poslednjih godina potpuno promenilo. Takođe, prelazak na električne automobile smanjuje potrebu za mnogim komponentama koje su činile tradicionalne automobile, čime se sužava ceo operativni deo koji je proizvodio taj automobil.

Uzelac naglašava da će se teško sve vratiti na staro, što će, s druge strane, pozitivno uticati na potrošače, posebno ako imamo u vidu da Kinezi nude slični proizvod po dvostruko nižoj ceni:

- Kineske kompanije koriste svoju ekonomsku prednost i ova pojava predstavlja izazov za evropske proizvođače, koji se suočavaju sa sve većom konkurencijom iz Kine. Kinezi su pravili komponente, a sada su samo sve to iskoristili I sastavili ceo automobil i na taj način napadaju tržište u Evropi, kao i sva ostala tržišta.


Uzelac očekuje porast potrošačkih protesta zbog ograničenja konzumerizma I ekoloških razloga. Ovo je posebno zabrinjavajuće za evropske proizvođače koji se trude da održe svoje pozicije na tržištu i koriste različite strategije kako bi se zaštitila domaća tržišta i radna mesta. Zato ovakva situacija može imati dugoročne posledice za evropsku autoindustriju, koja se suočava sa problemima poput smanjenja prodaje i povećanja troškova proizvodnje.

- Evropa mora da se fokusira na inovacije i kvalitet, jer samo tako mogu da zadrže kupce. Adaptacija je ključna za opstanak evropske autoindustrije, koja se mora suočiti sa promenama na globalnom tržištu. U svetlu ovih izazova, važno je da evropski proizvođači svesno pristupe problemu i razviju strategije koje će im omogućiti da se takmiče sa kineskim kompanijama. U suprotnom, mogli bi izgubiti značajan deo tržišta, što bi imalo ozbiljne posledice po ekonomiju i zapošljavanje u Evropi – zaključuje urednik portala „Kamatica“.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kineska auto industrija dušan uzelac analiza automobilska industrija

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana