Čini se da cene stanova u Beogradu uvek rastu, ali prema izveštajima pojedinih agencija za nekretnine, cene zakupnina stanova ipak padaju. Eksperti su izričiti u oceni da cene kvadrata ne padaju, ali navode da su cene zakupnina u poslednja tri meseca neznatno pale, ali da se ne može govoriti o fundamentalnom padu
Ocenjuju i da ne bi trebalo da se radujemo padu cena stanova, pošto bi to značilo da ulazimo u recesiju i krizu.
Investicioni savetnik Nikola Seneši rekao je za RTS da su cene kvadrata u Beogradu ostale na istim pozicijama na kojima su bile, ali da inflacija pravi razliku između realnih i apsolutnih cena.
"Poenta je da je beogradsko tržište nešto življe nego prethodne godine, bez obzira na sva dešavanja koja postoje i da se menja fokus od onih skupih delova grada o kojima smo pričali nekoliko godina ka delovima grada koji su prijemčivi, obodnim delovima grada, gde se može kupiti stan za 100, 120 hiljada evra i samim tim u broju transakcija to na neki način menja odnos ponude i tražnje", objasnio je Seneši.
Procenitelj Milić Đoković je prilično jasan u oceni – nema pada cene kvadrata u Beogradu.
"To je nepovratan proces. Kada se neka cena podigne, jako se teško spušta. Osim u nekim vanrednim situacijama, nekih vanrednih denominacija, ratova i ostalo. U krajnjem slučaju, povećane su nam plate, primanja i sve ostalo. Ne znatno, ali su povećana. Kad kažete, podigla se cena za tri posto, na 2.000 evra tri posto je 60 evra, a tri posto na platu od 100.000 dinara je 3.000 dinara. Pa je stvar u brojevima", rekao je Milić Đoković.
"Cene zakupa stanova u poslednja tri meseca malo pale"
Nikola Seneši je, govoreći o cenama iznajmljivanja stanova u Beogradu, rekao da su, prema statistici koju oni prate, u poslednja tri meseca te cene malo pale.
"To nije fundamentalni pad tržišni, to je pad zbog tekućih dešavanja u zemlji, odnosno pre svega u Beogradu i Novom Sadu, ali cene zakupa nekretnina u kontinuitetu prate inflaciju i to što neko kaže da je imao pre 10 godina cenu koja je sada duplirana, manje-više je toliko umanjena i vrednost novca i to je trend svuda u svetu", naveo je Seneši.
Milić Đoković je rekao da se 30 godina bavi nekretninama i da su cene iznajmljivanja stanova pale možda samo 1999. godine kada je bilo bombardovanje, kao i 2009. i 2010. godine, ali da je to na nivou statističke greške.
Seneši je istakao da će na cenu zakupa i cenu kvadrata uticati način na koji će se Beograd razvijati.
"Beograd odlazi polagano tamo gde mu ide infrastruktura. Najveći deo novogradnje, koja će povući i zakup na tržišni nivo, kreće se u pravcima ka Ekspu, Surčinu, Jakovu, gde se već pojavljuje potpuno drugi koncept stanovanja. Kuće u nizu, manja gustina, takozvane zatvorene zajednice i to će negde uticati i na cenu samog kvadrata, na strukturu stanova koji će biti manji i naravno na cene zakupa", istakao je Seneši.
Ocenio je da cene zakupa u budućnosti, u svakom slučaju, neće padati.
Ljubiša Banovački iz Udruženja profesionalnih upravnika rekao je da upravnike zgrada sve češće kontaktiraju i kupci i agencije za nekretnine koji se interesuju za stanove u njihovim zgradama.
"Interesuju se u kakvom stanju je zgrada, da li je skoro rađen neki investicioni rad, kao sanacija krova, remont lifta i fasada. To im je veoma bitno, da znaju pri kupovini stana, pogotovo ako ga uzimaju na kredit, da neće imati velike izdatke za održavanje zgrade", rekao je Banovački.
Koje lokacije se preporučuju u narednom periodu?
Nikola Seneši je naveo da najviše projekata ima na pravcu auto-puta "Miloš Veliki", između budućeg nacionalnog stadiona i Bloka 46, a da će dogodine poželjne lokacije biti Makiš i Železnik, a da trenutno ima dobrih projekata na Zvezdari i u Mirijevu.
"Uvek gledajte kako će se kretati infrastrukutra, kako će se poboljšavati kvalitet života, gde je vazduh nezagađen i mislim da su to ti logički pravci koji se udaljavaju od centra", poručio je Seneši.
Ostavi komentar