Mnogi se pitaju da li će skok dolara uticati na cene u Srbiji
Dolar je skočio najviše u poslednje dve godine, a Volstrit se još u američkoj izbornoj noći pripremio za veliki dobitak odmah pošto su se ostvarile opklade investitora da će Donald Tramp ponovo preuzeti Belu kuću.
Američka valuta je zabeležila ozbiljan rast u odnosu na evro, jen i funtu, a nadolazeća Trampova dominacija dovela je do impresivnog rasta američke valute sa povlačenjem evra za skoro 200 poena sa nivoa od 1,09 u 1,07.
Indeks dolara porastao je za 1,4 odsto čime je zabeležio najveći jednodnevni rast od novembra 2022. Funta je bila jedan odsto niža u odnosu na dolar (1,291 dolar), dok je evro pao za 1,6 procenata (1,076 dolara). Trgovci valutama su počeli polako da se okreću protiv evra pošto Trampova pobeda povećava šanse za agresivno smanjenje kamatnih stopa u evrozoni, što su promene koje vode ka paritetu evra sa dolarom.
S druge strane, Američka banka Morgan Stenli prognozirala je još početkom septembra ove godine da će evro do kraja 2024. pasti za sedam odsto u odnosu na dolar posle najave Evropske centralne banke (ECB) da će ublažiti kamatne stope kako bi se izborila sa posrnulom ekonomijom u evrozoni.
Kako će novonastala situacija uticati na tržište novca u Srbiji objasnio je profesor dr Ismail Musabegović sa Beogradske bankarske akademije.
"Skok dolara u odnosu na evro je samo trenutna posledica izbora u SAD i generalno neće imati uticaja na naše građane.To je stalni proces odnosa dve valute i on ide ciklično u zavisnosti od stanja u privredi Evrope ili Amerike. On je plivajući kurs koji određuje više stvari, od inflacije do kamata do svih ostalih pokazatelja za privredni sistem zemlje. Ovo je trenutni rast dolara i on će se održati ako američka priveda nastavi da raste brže nego evropska. Jačanje dolara za naše građane nije važno jer kod nas je evro bitan za sve obračune poput kredita i svih vrsta transakcija, cene stanova, automobila, sve je izraženo u evrima, a plaća se u dinarskoj protivvrednosti", objašnjava Musabegović.
Profesor dodaje da je za naše građane najvažnije da dinar bude stabilan i da Narodna banka Srbije vodi računa o stabilnosti valute.
"Jačanje dolara nema direktnog uticaja na naše građane, ali u spoljnotrgovinskom smislu ukoliko dođe do velikog rasta dolara onde će poskupeti sve berzanske robe, nafta i pšenica, ali to će tržište regulisati u zavisnosti od ponude i tražnje", ističe Musabegović.
Trenutna situacija neće imati bitan uticaj ni na spoljni dug Srbije, pošto je veći deo u evrima.
Ostavi komentar