Velika Britanija je ušla u najdublju recesiju otkad se o tome vode zvanični podaci, jer su brojke u sredu pokazale da je britanska ekonomija opala više nego bilo koja druga država G7 tokom izbijanja koronavirusa u toku tri meseca do juna
Zavod za nacionalnu statistiku saopštio je da je bruto domaći proizvod (BDP), inače najšire merilo ekonomskog prosperiteta, u drugom tromesečju smanjen za 20,4 odsto u poređenju sa prethodna tri meseca, što je najveći kvartalni pad otkad su uporedni podaci počeli da se prate 1955. godine.
Nakon pada od 2,2 odsto u prvom kvartalu, kako piše Gardijan, brojke potvrđuju da je britanska ekonomija pala u recesiju nakon širenja epidemije u martu, a vlada je uvela nacionalnu izolaciju da bi je obuzdala. Ekonomisti smatraju da su dve uzastopne četvrtine smanjivanja BDP-a tehnička definicija recesije.
Padom za 20,4 odsto, ekonomija Velike Britanije zvanično je pala u recesiju posle 11 godina, što je posledica uvođenja restriktivnih mera u borbi protiv koronavirusa.
U junu, kada je dozvoljeno ponovno otvaranje prodavnica koje prodaju proizvode koji nisu neophodni, britanska ekonomija je rasla po mesečnoj stopi od 8,7 odsto.
“Ekonomija je počela da se oporavlja u junu, kada su se prodavnice ponovo otvorile, fabrike počele da povećavaju proizvodnju i građevinska industrija je nastavila da se oporavlja “, rekao zvaničnik Zavoda za statiku.
Britanska vlada se nada da će sa popuštanjem mera poslednjih meseci, poput ponovnog otvaranja ugostiteljskog sektora u julu, omogućiti privredi da nastavi sa oporavkom.
Ostavi komentar