U Srbiju se svake godine ovo voće uveze za oko 50 miliona evra, a rast cena u odnosu na ranije godine je već uočljiv
Banane će biti sve skuplje s obzirom na to da zbog klimatskih promena postupno globalno rastu temperature, poslednja je vest sa Svetskog foruma o proizvodnji banana koji se održava u Rimu.
Jedan od od najcenjenijih svetskih stručnjaka za ovu industriju, ekonomista Paskal Liu, izjavio je da klimatski uticaji predstavljaju „veliku pretnju” kada je reč o snabdevanju, a još opasnije jeste to što se, kako je upozorio, povećavaju uticaji bolesti koje se brzo šire.
Kao što je poznato, banana, hranljivo i ukusno voće, u svetu se najviše izvozi. I u Srbiji se od sveg južnog voća ona najviše uvozi. U proseku za oko 50 miliona evra godišnje, potom slede limun za oko 20 miliona, pomorandža za 15 i kivi u vrednosti oko tri miliona evra. U vreme najvećeg porasta cena hrane ovo voće je takođe imalo ubrzan tempo rasta.
Tako je u januaru 2022. za kilogram banana u domaćim radnjama trebalo izdvojiti u proseku 133 dinara, da bi u oktobru njihova cena dostigla 211 dinara. Podsetimo da je nekada, pre krize, uobičajena cena banane bila oko jedan evro po kilogramu.
Prema podacima Sistema tržišnih informacija Srbije (STIPS), protekle nedelje na Kvantaškoj pijaci u Beogradu dominantna cena banane bila je 155 dinara, a ponuda je bila dobra.
Stručnjaci napominju da veliki prevoznici još mogu da se bore s ovim kratkoročnim problemima, ali ih zabrinjavaju globalno zagrevanje, koje bi moglo da uništi useve u nekim delovima sveta i bolesti koje su povezane s ovim fenomenom koji se sve brže šire. Najviše ih zabrinjava nova verzija panamske bolesti, gljivične infekcije poznate kao (Fusarium TR4), koja se iz Australije i Azije premestila u Afriku, a odnedavno i na područje Južne Amerike.
Jednom kad se plantaža zarazi ovom gljivicom za proizvođače je izuzetno teško da je se reše jer vrlo brzo uništava sva stabla. Posebno je zabrinjavajuće to što je mutirala i ugrozila proizvodnju omiljene sorte. Kako je navedeno, sake godine ljudi širom sveta pojedu više od 100 milijardi banana, od kojih većinu čini upravo sorta koja se zove „kevendiš”. Ona dominira tržištem jer je otporna na više bolesti, ima dug vek trajanja i daje mnogo više plodova na istim površinama.
– Bolest se širi preko poplava, ali i jakih vetrova – rekao je Liu i dodao da će ovi sve izraženiji prirodni fenomeni sigurno uticati na širenje bolesti mnogo brže nego kada smo imali uobičajene vremenske prilike.
Od ostalih problema s kojim se suočava industrija nabrojani su rast troškova proizvodnje, đubriva, energije, transporta, nedostatak radne snage, što će po njegovom mišljenju uticati na to da će „cene banana verovatno porasti na svim tržištima i da se više neće smanjivati”.
– Ukoliko ne dođe do povećanja ponude, cene banana će ostati relativno visoke u godinama koje su pred nama– poručio je Liu sa ovog svetskog skupa, dodajući da će sve uporniji zahtevi da proizvodnja banana postane održiva povećati troškove kontrole koje će na kraju platiti krajnji potrošači.
Ostavi komentar