Pre petnaestak godina stručnjaci su govorili da na srpskom tržištu nema mesta za više od 30 banaka, koliko ih je tada postojalo
Mnogi su ove tvrdnje uzimali sa ozbiljnom rezervom, ali su se prognoze, ipak, ostvarile i danas u Srbiji posluje 19 banaka. Poslednje u nizu je spajanje AIK banke I Eurobank direktne, koje od 31. marta posluju pod istim imenom, iako je akvizicija završena još u novembru 2023. godine. Dušan Uzelac, urednik portala “Kamatica” naglašava da spajanje banaka nije retkost na ovim prostorima:
- Štaviše toliko se često dešavalo na tržištu da se među bankarima oforimio i specijalizovani menadžment koji se bavi efikasnim migracijama tehničkih sistema, spajanja organizacija i optimizacijom poslovanja novonastalih sistema. Kako je cilj svakog spajanja efikasnost i profitabilnost, a iza svega stoji krajnji klijent tako se o ovom aspektu najviše i misli.
On navodi da klijenti spojenih banaka ne bi trebalo da osete te promene ništa više od obaveštenja i evenutalno kasnije promene broja računa.
- Sve usluge bi trebalo da budu dostupne i neprekidne. Svaka banka uvek obećava isto - bolju uslugu, kvalitetniji odnos, posvećenost klijentu, ali ne treba zaboraviti da su to prodavci svojih usluga, a mi njihovi kupci i nevezano da li je banka velika, mala, ljubičasta, plava, žuta ili zelena mi smo kupci i našim novcem plaćamo tu uslugu. I krediti su naš novac iz budućnosti, a ne poklon – kaže Uzelac.
Takav stav, smatra on, treba gajiti, jer nam danas svi nešto prodaju. Zato bi trebalo da naučimo da kupujemo. Da biramo, da tražimo maksimum za naš novac, da ga štitimo, jer niko drugi to neće uraditi za nas, svako radi za sebe:
- Birajte banku, ne dozvolite da ona bira vas. Kupujte, ne dozvolite da vam prodaju. Tako ćete uvek imati najbolju banku za sebe.
Ukrupnjavanje sektora banaka će se, prema prognozama stručnjaka, nastaviti i u narednom periodu, jer je sve teže održati profitabilnost I napraviti efikasan poslovni model ukoliko za određene stvari nemate veličinu. Važno je napomenuti da, u Evropi danas postoji oko 6.000 banaka, a na listi 25 najvećih u svetu nema nijedne iz EU. S druge strane, statistika u Srbiji pokazuje da prvih 10 banaka na tržištu drži oko 90 odsto ukupne aktive, a da nijedna od preostalih ne može da dobaci do udela od tri odsto.
Na liderskoj poziciji je Banka Inteza, na drugom mestu OTP u koju su se ulile Vojvođanska, koja je nekada bila u grčkom vlasništvu i francuska Sosijete ženeral. Na trećem mestu je sada AIK banka, koja posle preuzimanja ruske Sber banke I spajanja sa Eurobank direktnom ima gotovo 13 odsto tržišta. Slede Rajfajzen, zatim Unikredit, NLB Komercijalna, Poštanska štedionica i Erste banka.
Ostavi komentar