Sveobuhvatno rešenje problema kredita odobrenih građanima, a indeksiranih u švajcarskom francima, u saradnji s Narodnom bankom Srbije, trebalo bi da bude ponuđeno za oko mesec dana.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije (UBS) Veroljub Dugalić kaže da to trenutno nije veliki problem, jer se posle dublje analize pokazalo da je udeo vraćenih kredita manji kod građana koji su uzeli zajmove u „švajcarcima”, nego kod onih čiji su zajmovi indeksirani u evrima.
Dugalić naglasio da su kamate na stambene kredite u Srbiji u proseku 5,3 odsto godišnje, dok su na primer u Velikoj Britaniji 5,8 odsto, u Francuskoj 5,2 odsto, u Nemačkoj 4,8 odsto, Španiji 5,6 i SAD 6,7 procenata. Stambeni krediti u Srbiji učestvuju u ukupnim zajmovima građana sa 60 odsto i to nije veliki problem, rekao je Dugalić i naveo da su kamate na potrošačke kredite u Srbiji oko 16 odsto, dok su recimo u Hrvatskoj i Bugarskoj 11, Grčkoj 11,5 odsto, ali treba imati u vidu da je inflacija u Srbiji prošle godine isnosila između 12 i 13 odsto, a u EU je bila dva odsto. |
On je podsetio da je pre tri decenije na ovim prostorima pokušano sa administrativnim ograničenjem kamata i sve se neslavno završilo.
Ono što je pozitivno, beleži se i stagnacija kod docnje u otplati kredita, rekao je Dugalić i dodao da je kod građana docnja u otplati kredita u februaru iznosila 4,7 odsto.
Oko 130.000 građana kasni sa otplatom kredita više od 90 dana, što je veliki broj, ali je ukupan nivo zaduženja mali, tako da to ne predstavlja veliki problem u ukupnom iznosu duga.
U Srbiji za sada ne postoji zakonska mogućnost prinudne naplate dugova građana, niti trgovanje njihovim bankarskim dugovanjima, kaže Dugalić i objašnjava da je uvedena prinudna naplata dugova pravnim licima, to što je kod njih evidentirana četvrtina nenaplativih dugovanja u zemlji.
Ostavi komentar