Tekst objavljen: 03.10.2014 15:24        


Ove godine Nedelja štednje počela je mirno, bez prevelike euforije i preteranog oglašavanja, i tek je nekoliko banaka uz puno uvažavanje nedavnog upozorenja NBS ponudilo veće kamatne stope i to maksimalno do jedan odsto u odnosu na standardnu ponudu.

Niske kamate na štednju? Pregovarajte sa bankom

Menjanje zvaničnih ponuda datih za Nedelju štednje se ne očekuje, sem ukoliko opet ne dođe do pada kamatnih stopa.

Iako od principa štednje u bankama ne treba odustati, jer je to najsigurniji način čuvanja i očuvanja vrednost novca, građani su pomalo razočarani činjenicom da nema više ponuda koje bi ih ipak prelomile da novac iz slamarice prebace na štedni račun u banku.

Ako na to dodamo da u toku prošle nedelje bankari nisu bili spremni za dogovor sa klijentima u vidu veće kamatne stope, postavlja se pitanje da li će evri koje građani čuvaju po slamaricama ikada naći put do banke.

Naime, bez obzira na ponuđene zvanične kamate koje važe za Nedelju štednje, sa bankama je uvek moguće pregovarati i dobiti ipak bolju ponudu. Naravno nisu sve ponude iste, i neće ni biti, ali za veće iznose novca, obavezno treba pregovarati. I to ne sa jednom bankom, već sa više njih.

Da objasnimo, u toku prve nedelje same Nedelje štednje, bankari osluškuju tržište i procenjuju odziv građana na ponudu, i tada nisu raspoloženi za pregovaranje.



Ali sa početkom druge nedelje, stvari se polako menjaju, i sve banke koje nemaju željeni odziv, iako zvanično neće promeniti ponudu, pregovaraće sa potencijalnim klijentima ne bi li baš oni bili ti kojima će pokloniti poverenje čuvanja novca.

Naime, jedan broj banaka kao što su NLB, Folsk, Rajfajzen, Erste, Kredit agrikol i Hipo banka svoju ponudu za štednju već standardno kategorišu prema iznosu depozita i u zvaničnim ponudama daju raspon kamatnih stopa prema iznosima. Upravo ovo je dovoljna naznaka da je sa nekim bankama dogovor moguć.

Da bi ste dobili ponudu koju želite, morate istovremeno pregovarati sa više banaka. Ali otvoreno i transparentno.

To znači da kada posetite banku od nje tražite da vam svoju ponudu da na papiru, kako biste mogli još jednom da razmislite i preračunate koliko vam je to isplativo, a onda upravo sa tom ponudom idete u drugu banku. Na ovaj način svako sa malo većim iznosom štednje može dobiti bolju ponudu od onih zvaničnih.

Dakle, pregovarajte! Bez obzira na čvrste stavove Narodne banke Srbije da kamatne stope na depozite trebaju biti niže, banke će u nezvaničnim ponudama zarad očuvanja broja klijenata i povečanje iznosa depozita u poslovnim knjigama, ipak dati bolje uslove!

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
banke kamatne stope na štednju kamate na štednju štediše štednja nedelja štednje 2012 Nedelja štednje kamatica

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana