Uprkos bojazni svetski poznatih ekonomista oko sudbine evra, ni ekonomisti ni bankari ne veruju da će se navike građana Srbije da štede u evrima zbog toga promeniti. Preporuka stručnjaka je, ipak, da građani štednju rasporede u nekoliko valuta i da imaju bar jedan depozit u valuti u kojoj su uzeli kredit.
Staro pravilo je da je najbolje štedeti u najmanje tri valute, što su najčešće, pored evra, švajcarski franak i američki dolar. Time se valutni rizik svodi na najmanju moguću meru i čuva vrednost ušteđevine - ocena je Hasana Hanića, dekana Beogradske bankarske akademije.
Kamate na štednju oročenu do godinu dana- U dinarima 10-12 odsto- U evrima 3-5,25 odsto - U dolarima 1,5-3,5 odsto - U švajcarcima 0,6- 2,7 odsto |
- Takvi klijenti bi trebalo da razmisle da imaju i štednju u švajcarskim francima jer će se time bolje zaštititi od rizika koji proizilazi iz kretanja vrednosti te dve valute - kaže Petar Grujić, direktor Sektora za rad sa stanovništvom u Folksbanci.
Ipak, raširena upotreba evra i preračunavanje cena dobara poput automobila i stanova u tu valutu, čine da se građani najčešće opredeljuju za evro.
Kamate na dinarsku štednju duplo većeNa dinarsku štednju su kamate i do dva puta veće nego u evrima, a dobitak od štednje oslobođen plaćanja kamate, koja na štednju u evrima sada iznosi 15 odsto. Međutim, njenu isplativost bitno umanjuje slabljenje dinara u odnosu na evro koje je iznosilo oko devet odsto ove godine, kao i inflacija, koja će ove godine biti dvocifrena |
On podseća da ljudi u Srbiji najčešće štede da bi kupili automobil ili još češće, stan, te da cene stanova u Srbiji ne zavise od odnosa evro-dolar, već od ponude i tražnje na tržištu nekretnina u Srbiji.
Osim toga, on napominje da je i bankama lakše da plasiraju evre od drugih stranih valuta, pa su i kamate atraktivnije, kao i da veća zarada na kursnim razlikama između evra, dolara i drugih valuta, nije moguća sa štednjom od nekoliko hiljada evra.
Ostavi komentar