Prosečna porodica koja se greje na drva i potroši desetak metara ovog sredstva za ogrev moraće za zimu da pripremi minimum 40.000 dinara, dok će istoj porodici za grejanje na ugalj biti potrebno od 50.000 do 60.000 dinara.
Trgovci ugljem i drvima kažu da je ove godine višestruko povećan broj građana koji ogrev plaćaju čekovima, na rate.
Na gradskim stovarištima, za drva i ugalj još važe letnje cene koje su znatno povoljnije od onih koje se očekuju za manje od dve nedelje, na vrhuncu sezone.
Za transport i istovar jednog metra drva za ogrev građani Srbije će u proseku morati da odvoje 3.900 dinara.
Ovaj energent najskuplji je u Beogradu i Novom Sadu, gde se cene kreću i do 4.500 dinara po metru, dok je u manjim gradovima Srbije metar drva moguće pazariti i za 3.200 dinara. Cena je manja i za više od 1.000 dinara ukoliko kupac sam obezbedi prevoz, utovar i istovar.
Onaj ko želi da plati i radnike koji će ubaciti ugalj ili drva u podrum, moraće za to da izdvoji oko 600 dinara po toni, dok će radnici cepanje i sečenje drva naplaćivati 500 dinara po metru.
I domaći ugalj poskupeo je za 10 odsto u odnosu na prošlu godinu, za razliku od stranog, kojem se cena nije menjala.
- Ono što nas je sve začudilo jeste to što nikada nije bilo više kupaca koji plaćaju čekovima na odloženo, pa stovarišta nude četiri tone na četiri rate, 12 tona na 12 rata - kaže za „Blic“ Marko Filipović, direktor firme „Tropikal“, koja se bavi prodajom uglja.
On takođe dodaje i da je prosečnoj porodici potrebno između 50.000 i 60.000 dinara za ugalj za zimu.
Ostavi komentar