Tekst objavljen: 06.03.2012 12:46        


Stratezi kompanija poput Vodafonea, Tuia ili GlaxoSmithKlinea počeli su sa izradom scenarija kako bi svet mogao da izgleda u slučaju raspada evrozone ili napuštanja evra od srane nekih članica.

Da li se spremate za osipanje evrozone?

Nemačka turistička agencija Tui priznala je da je tražila od grčkih hotela da potpišu nove ugovore koji se temelje na mogućnosti da Grčka napusti evrozonu. U tom slučaju Tui bi dobio garanciju da vlasnike hotela može da isplati u novoj nacionalnoj valuti, drahmi, ili nekoj drugoj valuti koju bi uvele vlasti u Atini.

Tui je samo jedna od niza kompanija koje se pripremaju za mogući raspad ili osipanje evrozone.

U tome su najaktivnije kompanije zemalja Evropske unije koje nisu u evrozoni, posebno one iz Velike Britanije i Danske.

Iz farmaceutskog giganta GlaxoSmithKlinea izjavljuju da preduzimaju planove sa ciljem optimizacije svojih operacija u slučaju da neka zemlja napusti evrozonu.

Hoće li svih 17 članica evrozone ostati na okupu zavisi najprije od toga hoće li Grčka uspeti da održati tempo u izvršavanju preuzetih obveza, što je glavni uslov za dobijanje paketa pomoći.



Luksemburški ministar finansija Luc Frieden smatra da ta zemlja mora da izađe iz evrozone ukoliko ne izvrši preuzete obaveze. Njegovo mišljenje deli većina čelnika evrozone, iako su svesni da bi svi bili na velikom gubitku. Ako evro napusti Grčka, nameće se pitanje ko je sljedeći? Portugal? Španija? Italija?...

Graham Leach, glavni ekonomista u Institute of Directors, najveće evropske organizacije biznis-lidera, kazao je da bi u slučaju napuštanja evra nacionalne valute mediteranskih zemalja izgubile oko 40 odsto vrednosti, što znači da bi profiti stranih kompanija u tim zemljama dramatično pali.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kriza evra propast evrozone kriza evrozone

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana