Privredu davi 250 apsurdnih nameta

Objavljeno: 22.03.2012


Vesti izvor: Kamatica, Dnevnik

Privrednici u Srbiji plaćaju čak više od 250 različitih parafiskalnih nameta, navode istraživači Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED). 

Iza termina parafiskalni kriju se oni nameti koji nisu propisani poreskim zakonima. Reč je o taksama koje se naplaćuju na osnovu različitih zakona i uredbi, ali većina ih ne ide u budžet već su prihodi različitih agencija i fondova. Na kraju je u birokratskoj šumi kakva je Srbija zapravo i nemoguće utvrditi kuda i kome sav taj novac odlazi. Druga strana medalje je to što sve te takse stravično opterećuju privredu.

Birokratske procedure i troškovi isisaju godišnje iz privrede 4,2 odsto bruto domaćeg proizvoda, odnosno čak 1,35 milijardu evra, pokazalo je istraživanje Naleda. U ovaj proračun je uključeno 157 procedura. Po procenama ove organizacije, to je suma s kojom se može otvoriti dvadesetak fabrika koje bi zapošljavale više od 3.000 ljudi. Poređenja radi, u evropskim državama ti troškovi su neuporedivo niži: od 1,7 odsto u Holandiji do 2,9 odsto BDP-a u Češkoj.

Uvid u listu parafiskalnih nameta otkriva i mnoge koji, barem na prvi pogled, deluju potpuno besmisleno. Na primer, naknada nužnih troškova za izdavanje kopije dokumenata na kojima su informacije od javnog značaja, naknada za stavljanje ambalaže u promet ili naknada za plastične polietilenske kese, takozvane treger-kese.

Preduzetnici su tako primorani da plate i naknadu za utvrđivanje uslova za obavljanje javnog prevoza putnika, odnosno stvari, ali i naknadu za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje međunarodnog javnog prevoza u drumskom saobraćaju. Tu je i naknada za obavljanje poslova kontrole saobraznosti novih proizvoda iz uvoza koja se plaća na osnovu Uredbe o cenama usluga koje plaćaju korisnici usluga i posebnih naknada za obavljanje poslova koje vrši Agencija za bezbednost saobraćaja.

Tu su i čuvene administrativne takse za bukvalno sve i svašta: Pokrajina Vojvodina ih je propisala 11, a državni nivo vlasti čak 31.

Veliki je broj nameta koji se tiču ekoloških pitanja. Tako samo u vezi s korišćenjem voda postoji više od deset različitih nameta, između ostalih naknada za korišćenje vodnog dobra, naknada za ispuštenu vodu, naknada za zagađivanje voda, slivna vodna, naknada od fizičkih lica na osnovu rešenja Poreske uprave... Preduzetnici često navode da su prinuđeni na to da različitim državnim agencijama sami dokazuju da nisu u obvezi da plaćaju ovu ili onu taksu.

Među 250 različitih parfiskalnih nameta su i naknada za korišćenje prirodnog lekovitog faktora, te naknada za procenu opravdanosti zahteva za upotrebu alternativnog hemijskog naziva supstance.

Pod moranje

Mnoge od ovih naknada preduzetnici su prisiljeni da plaćaju, čak i onda kada ne žele da rade ono što se odlukama o uvođenju parafiskalnog nameta određuje. Čuvena je komunalna taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru koju preduzetnik mora da plati čak i ako nema istaknutu firmu na svom poslovnom prostoru. 



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana