Za izbornu kampanju 890 miliona dinara iz budžeta

Objavljeno: 15.03.2012


Vesti izvor: Kamatica, Dnevnik

Za pokriće troškova izborne kampanje za parlamentarne izbore iz javnih izvora stranke će, po Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, dobiti 0,1 odsto rashoda republičkog budžeta, odnosno 890 miliona dinara. 
 
Taj zakon precizira da se novac iz javnih izvora za pokriće troškova izborne kampanje obezbeđuju u godini u kojoj se održavaju redovni izbori, u iznosu od 0,1 odsto rashoda budžeta Srbije. Planirani rashodi ovogodišnjeg budžeta su 890 milijardi dinara, što znači da će stranke za izbornu kampanju iz budžeta dobiti 890 miliona dinara.

Te pare se, kako piše u tom zakonu, raspoređuju u visini od 20 odsto u jednakim iznosima podnosiocima proglašenih izbornih lista koji su tom prilikom dali izjavu da će koristiti novac iz javnih izvora za pokriće troškova izborne kampanje. Ove pare uplaćuju se u roku od pet dana od dana proglašenja svih izbornih lista.

Preostali deo – 80 odsto, dodeljuje se podnosiocima izbornih lista koje su osvojile mandate, srazmerno broju osvojenih mandata, u roku od pet dana od dana proglašenja izbornih rezultata, bez obzira na to da li su koristili novac iz javnih izvora za pokriće troškova izborne kampanje.
U Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti se navodi da se politički subjekti finansiraju iz javnih i privatnih izvora, a pare koriste za finansiranje troškova redovnog rada i troškove izborne kampanje.

Potrebno je da stranke otvore poseban račun za finansiranje izborne kampanje, kako predviđa zakon, u kojem je naglašava da se taj račun ne može koristiti u druge svrhe. Precizirano je da su oni koji ne poseduju takav račun dužni da ga otvore nakon raspisivanja izbora, a pre proglašenja izborne liste.

Sav novac namenjen za finansiranje izborne kampanje uplaćuje se na taj račun i sva plaćanja troškova izborne kampanje obavljaju se s tog računa. Oni koji nameravaju da koriste sredstva iz javnih izvora za pokriće troškova kampanje dužni su i da polože izborno jemstvo, što je takođe novina. „Izborno jemstvo... sastoji se u polaganju gotovog novca, bankarske garancije, državnih hartija od vrednosti ili u stavljanju hipoteke za iznos jemstva na nepokretnoj imovini lica koje daje jemstvo”, piše u Zakonu. To jemstvo se vraća ukoliko se na izborima osvoji najmanje jedan odsto važećih glasova, odnosno najmanje 0,2 odsto ako se predstavlja i zastupa interes nacionalne manjine, u roku od 30 dana od dana proglašenja konačnih izbornih rezultata. Oni koji ne osvoje potreban broj glasova dužni su da vrate dobijeni novac u roku od 30 dana od dana proglašenja konačnih izbornih rezultata, a ukoliko to ne učine, za to će se iskoristiti položeno jemstvo.

Zakon o finasiranju političkih aktivnosti ostavlja mogućnost strankama i drugim političkim subjektima da se zaduže kod banaka i drugih finansijskih organizacija u Srbiji, u skladu sa zakonom. Javne izvore finansiranja političkih aktivnosti, po zakonu, čine novac, usluge i dobra koje daju Republika Srbija, Autonomna Pokrajina i jedinica lokalne samouprave, njihovi organi, kao i organizacije čiji su oni osnivači.



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana