BiH: Povećanje poreza umesto štednje

Objavljeno: 08.03.2012


Vesti izvor: Kamatica, Deutsche Welle

Moguće povećanje stope PDV-a u BiH sa 17 na čak 23 odsto bilo bi pogubno za ekonomiju, ocenjuju stručnjaci. Još pogubnije bilo bi za građane čiji bi se novčanici prvi našli na udaru poskupljenja. 

Analitičari tvrde da ni mnogo razvijenije privrede ne bi mogle podmiriti potrebe glomaznog administrativnog aparata kakav je bosanskohercegovački. Prema oceni zamenika ministra finansija BiH Fuada Kasumovića, deficiti u budžetima na svim nivoima dostižu skoro milijardu konvertabilnih maraka. „Vlast se radije opredeljuje za zaduživanje, nego za reforme kojima bi pokrila gubitke“, tvrdi Kasumović.

- Ako ne želi reforme, vlast u BiH će morati ići u dva pravca. Jedan je produženje ugovora sa Međunarodnim monetarnim fondom, što će biti veoma teško jer će MMF tražiti razne uštede, a drugi je povećanje poreza na dodatu vrednost -  kaže Kasumović.

Moguće povećanje stope PDV-a najavio je federalni ministar finansija Ante Krajina. Iako Krajina nije govorio o procentima, Kasumović kaže da vlasti razmišljaju o povećanju stope sa 17 na 23 odsto. Povećanje stope PDV-a pokrenulo bi lavinu poskupljenja što bi, upozoravaju analitičari, najviše pogodilo građane BiH koji ne uživaju privilegije administrativnog aparata.

Gašenje požara kerozinom

Direktor sarajevskog Instituta za strateška ekonomska istraživanja Anton Jekauc uporedio je povećanje stope PDV sa „gašenjem požara kerozinom“.

- To je način razmišljanja ljudi koji nemaju nikakvu viziju izlaska iz postojećeg stanja i koji ne brinu za posledice da bi ostvarili sopstveni interes -  rekao je Jekauc za portal Sarajevo-x.com.

Ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran smatra da bi povećanje PDV-a imalo izrazito negativan uticaj na privredu i standard stanovništva.

- Bio bi to nastavak promašene politike da se budžetski deficiti pokrivaju novim zaduženjima ili novim opterećenjima građana i privrede. To bi, nezavisno od recesionih kretanja, BiH vodilo u dalje ekonomsko propadanje - smatra Gavran.

Prethodna vlast u BiH nije poslušala savet MMF da se raniji višak prihoda od poreza (prema nekim procenama, u periodu od 2005. do 2008. godine ostvaren je višak od blizu dve milijarde KM) nameni kapitalnim ulaganjima. Novac je, kako tvrde analitičari, potrošen na povišice plata, regrese, vozne parkove te druge troškove administracije i vlasti.

 



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana