Kilovati smanjuju budžet

Objavljeno: 14.10.2011


Vesti izvor: Novosti

Početak grejne sezone u Srbiji doneće i više račune za struju svim domaćinstvima. Grejanje na električnu energiju najjeftinije, ali uz obazrivu potrošnju

PEĆI, grejalice i šporeti počeli su, sa hladnijim vremenom, da „pumpaju“ račune za struju domaćinstvima. A konto za električnu energiju na kraju oktobra biće mnogima još veći, kada od subote i zvanično počne grejna sezona. Da bi izdaci bili što manji, stručnjaci napominju da je potrebno proveriti ispravnost i efikasnost električnih uređaja, ali i izolaciju prozora i vrata u domovima.

Potrošnja struje u Beogradu porasla je u odnosu na prošlu nedelju, zato što je temperatura pala i za 15 stepeni. U Elektrodistribuciji navode da su spremni i kada ove nedelje mnoge porodice upale peći u hladnim stanovima. Zagrevanje kuća i stanova od 50 kvadrata na TA peći, pokazuje računica, koštaće od 41.300 do 59.400 dinara tokom cele zimske sezone. Tako će prosečan mesečni račun za grejanje, onima koji peći pune i noću i danju, iznositi oko 8.200 dinara. Pa, kada se cifri za zagrevanje pridodaju frižider, šporet i bojler, račun postaje znatno veći.

- Veliki problem naših potrošača su zastareli električni uređaji u domaćinstvima - kaže Petar Bogosavljević, iz Pokreta za zaštitu potrošača. - Prosečni frižideri, zamrzivači, bojleri i peći kod nas troše mnogo više struje, nego savremeni uređaji. S druge strane, domaćinstva u Srbiji će moći tek od 2015. godine da biraju na tržištu od koga će kupiti struju, a to je trebalo uraditi već sada.

Zato u „Elektroprivredi Srbije“ savetuju da se struja koristi racionalno. Prozori i vrata treba da zaustave hladnoću, pa ih treba izlepiti trakama za dihtovanje. Termoakumulacione peći treba puniti noću, tokom jeftinije tarife, jer one isijavaju toplotu tokom celog dana. Grejače na bojleru treba očistiti od kamenca, jer onda brže zagrevaju vodu. A hranu u frižideru treba pokrivati, zato što vlaga smanjuje efikasnost hlađenja.


RAZRED

SLOVNE oznake na električnim uređajima označavaju efikasnost u potrošnji. Tako skala, koja počiva na alfabetu od „a“ do „g“, pokazuje energetski razred, odnosno koliko struje koristi potrošač. Nalepnice koje nose oznake „AAA“, „AA“, „A“ i „B“ označavaju najefikasnije uređaje.




27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana