Tekst objavljen: 03.11.2016 9:22        


BEOGRAD, 3. novembra (Tanjug) - Ministar finansija Dušan Vujović najavio je danas da će narednih dana parlamentu biti predložene izmene i dopune zakona koji će omogućiti stabilnije trgovanje na berzi.

Izmene zakona za stabilnije trgovanje na berzi

"Bez berze ćemo teško ući u treću generaciju investicija. Ićićemo ovih dana u parlament sa izmenom zakona koji će nam omogućiti da imamo stabilnije trgovanje na berzi", rekao je Vujović na 15. Međunarodnoj konferenciji beogradske berze u Hajatu.

Ministar finansija je naveo da je svaka berza uspešna onoliko koliko je institucionalno i pravno organizovano okruženje u kome funkcionišemo.

On je rekao da postoji želja države da "koristi" mogućnosti berze gde god je to moguće.
Kako je naveo, trenutno uslovi postoje i mnoge firme jesu na berzi, ali za masovniji izlazak moraju postojati uslovi i sa jedne i druge strane.

"Cilj nam je da velike državne firme koje su spremne tehnološki, organizaciono i po veličini i svim standardima, da mogu da izađu na berzu da to učine, a da to ne proizvede šokove na berzi, niti u strukturi tih firmi. Mi smo spremni, to ćemo raditi čim se stvore uslovi i tražimo pravi trenutak", rekao je Vujović.

Govoreći o izmenama zakona o tržištu kapitala koje je najavio, ministar je rekao da se one rade da bi se sprečile trgovine sa namerom da se poremeti cena.

"To u svetu postoji od 30. tih godina, da ne smete da se udružite da bi namerno podigli ili spustili cenu", rekao je Vujović i dodao da se od izmena zakona očekuje da se ostvari stabilnost i predvidivost, što su ključni elementi berze".

Izmenama zakona trebalo bi da se spreči spekulativno trgovanje, koje, istakao je Vujović, mora da bude zakonom definisano i sprečeno.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana