Tekst objavljen: 22.02.2012 15:23        


Great Wall Motors prvi je kineski proizvođač automobila koji je otvorio fabriku u Evropi, s namerom da kupcima sa "tanjim novčanikom" ponudi moderan i pristupačan automobil.

Kineski jeftin automobil `made in Bulgaria` (Foto by Great Wall Motors)

Iz pogona u bugarskom Loveču počeli su da izlaze prvi automobili kineskog proizvođača Great Wall Motors. Probni primerci su navodno već prodani, a cilj je da za evropsko tržište fabrika proizvede 50 hiljada vozila godišnje.

Još 2009. ovaj kineski proizvođač potpisao je ugovor o saradnji s bugarskim Litexom o prvoj proizvodnji kineskih automobila u Evropskoj uniji. Predviđena je ukupna investicija od oko 97 miliona evra i zapošljavanje preko 1.800 radnika u pogonu u bugarskom gradiću Loveču, ali za sada samo 120 radnika sklapa delove koji stižu iz Kine. Zapravo, probna proizvodnja traje već nekoliko meseci i navodno je oko 200 automobila modela Voleex C10 i Steed 5 već pronašlo svoje kupce.

 

I u Bugarskoj je nezaposlenost veliki problem

Proizvođač automobila koji je odabrao ime prema Kineskom zidu ima velikih ambicija za evropsko tržište. Prvi modeli proizvedeni u Bugarskoj su namejenjeni za tamošnje tržište, ali već 2014. bi u Loveču trebalo da se proizvodi punim kapacitetima i planirana je proizvodnja 50 hiljada vozila godišnje. U programu bi trebalo da se nađu i "terenac" tog kineskog proizvođača Hover H5, a glavni prodajni argument bi i dalje trebala da bude cena. Vozila bi trebala da koštaju između 16.000 i 25.000 bugarskih leva (odnosno između 8.200 i 12.800 evra) jer su plate u Bugarskoj i dalje među najnižima u Evropskoj uniji.

 

Nisu naročiti, ali se - prodaju!

Evropski stručnjaci za automobilsko tržište već upozoravaju da ni evropski proizvođači ne bi smeli da potcene konkurenciju koja dolazi iz Kine. Kineski proizvođači poput Lifana i Cherya u Rusiji beleže rekordne poraste prodaje koje iznose i di 150 procenata, a građani iz zemalja poput Srbije, Makedonije, Crne Gore ili Albanije su zainteresovani za automobile koji možda nisu najnovija reč tehnologije, ali su - nenadmašivo jeftini.

Već je Dacia je pokazala da su kupci u Evropskoj uniji zainteresovani za automobil koji košta tek nešto manje nego malo skuplji rezervni deo nekog prestižnog automobila.

Ferdinand Dudenhöfer iz Centers Automotive Researcha ukazuje međutim na to da su dosadašnji pokušaji proboja kineskih proizvođača na razmaženo zapadno tržište uglavnom jadno završavali. Čak i automobili kineskog partnera BMW-a, kompanije Briliance, neslavno su propali na evropskom testu za sigurnost vozila, ali Dudenhöfer upozorava da kineski proizvođači brzo uče iz svojih grešaka i da već i preuzimanjem propalih evropskih proizvođača dolaze do potrebne tehnologije da bi proizvodili siguran, ali još uvek jeftin automobil.

Veliki planovi kineskog proizvođača

Kako ovaj stručnjak procenjuje, već za petnaestak godina na evropskim autoputevima modeli Geelya, Great Walla ili Cherya biti isto što su danas korejski modeli poput Hyundaia ili Kie.
 
 
Mnogi u bugarskom Loveču ovu kinesku investiciju smatraju blagoslovom koji je zadesio taj gradić na severu zemlje. Bugarska doduše nema svoju tradiciju u proizvodnji automobila, ali ovaj gradić oko 150 kilometara od Sofije praktično izumire nakon sloma socijalizma upravo zbog toga što u njemu nema radnih mesta. Dok se još 1991., takoreći na svom vrhuncu, mogao pohvaliti s gotovo 52 hiljade stanovnika, danas ih je gotovo 15 hiljada manje. Loveč se, međutim, nada boljim danima - kao evropsko središte Great Wall Motorsa.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kineski automobil jeftini automobil

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana